Wielki weekend Agamy

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 23 marca 2021, Możliwość komentowania Wielki weekend Agamy została wyłączona

Rewelacyjny start w Pucharze Polski Seniorów, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików w prowadzeniu i na czas – 19-21 marca 2021.

3 złote i 1 brązowy medal, 7 występów w finałach!!! Oto wyniki naszych najlepszych zawodników :)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1616356262672-1024x768.jpg
Marcel Cholewa- Podwójny złoty medalista Pucharu Polski
Marysia Lipkowicz – Złota medalistka Pucharu Polski

W piątek 19 marca w Gliwickiej Chwyciarni odbył się Puchar Polski na czas. Najszybszy w kategorii Młodzików był Marcel Cholewa, który wywalczył dla Agamy złoto! Antek Kalinowski zdobył brązowy medal. Biegł wspaniale, płynnie. Nasz trzeci ćwierćfinalista- Antek Rygiel również pobiegł bardzo dobrze, ale tym razem nie udało mu się stanąć na podium. Gdy patrzy się na naszych czasówkowiczów można odnieść wrażenie, że oni nie wspinają się tylko latają odbijając się czasami od chwytów ;).

Następnego dnia odbyły się zawody prowadzeniu w kategorii Młodzików i Juniorów Młodszych. Agama wystąpiła w wyjątkowo licznym składzie. Marcel Cholewa wygrał i zdobył kolejne złoto!!! To niesamowite, że jeden zawodnik jest najlepszy we wszystkich trzech konkurencjach i zdobywa złoto w boulderach, na czas i w prowadzeniu :).

Antek Rygiel
Marcel Cholewa
Antek Kalinowski

Po eliminacjach Antek Rygiel w Juniorach Młodszych i Antek Kalinowski w Młodzikach zajęli bardzo dobre 4 miejsca. W finałach drogi były bardzo trudne. Nasz najmłodszy finalista- Antek Kalinowski szedł świetnie. Startując z o rok starszymi kolegami jest troszkę niższy więc chwyt na którym zahaczył piętę okazał się być za daleko i niestety noga zjechała mu ze stopnia. i zajął ostatecznie 6 miejsce. W kategorii Junior Młodszy Antkowi Ryglowi nie dopisało szczęście i finały zakończył na 8 pozycji. Antek Rygiel też jest w tym roku młodszym rocznikiem w swojej kategorii i ma wyjątkowo silnych przeciwników. Dla Antka to dobrze, bo ma kogo gonić i ma motywację do treningu. Mela Jasińska i Tadek Passowicz mieli szansę zawalczyć o finał. Tadek na ostatnich treningach wspinał się świetnie i jest w bardzo dobrej formie. Myślę, że nie dopisało im szczęście i na następnych zawodach pokażą na co ich stać.

Tomek Niedzicki, Nikodem Wodzyński, Antek Krzos i Filip Polsakiewicz startowali pierwszy raz w Pucharach Polski i jak na debiut poszło im całkiem nieźle. Antek Krzos po bardzo dobrym starcie zajął 13 miejsce wśród bardzo utytułowanych zawodników z wieloletnim doświadczeniem. Podobnie Filip Polsakiewicz, który również był 13. Zabrakło mu wytrzymałości bo ostatnio bardziej skupił się na boulderach.

Antek Krzos
Tadek Passowicz

Najważniejsze, że zawody zadziałały na wszystkich bardzo motywująco. Wszyscy postanowili trenować jeszcze więcej, żeby na następnych zawodach wypaść jeszcze lepiej. Z takim prawdziwie sportowym nastawieniem na pewno wkrótce dogonią czołówkę.

W niedzielę startowali juniorzy i seniorzy. Wspinali się po tych samych drogach dzięki czemu można było porównać swój wynik z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Masza, nasza najlepsza juniorka nie tylko bez problemu wygrała w swojej kategorii, ale również była 2 w seniorach!!! Czekają ją teraz ciężkie przygotowania do Mistrzostw Europy w maju. Myślę, że będzie dobrze :)

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników i trenerów. Podziękowania dla naszych sponsorów – Polarsport, KW Warszawa, Fundacja im Jerzego Kukuczki, rodziców. Szczególnie dziękuję Tomkowi Niedzickiemu, który nie tylko startował, lecz został (tak jak na obozie w Sokołach) fotoreporterem Agamy, o czym przekonamy się niebawem :)


Wspaniały początek sezonu i sukcesy Agamy

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 23 marca 2021, Możliwość komentowania Wspaniały początek sezonu i sukcesy Agamy została wyłączona

Puchar Polski Juniorów, juniorów Młodszych i Młodzików w boulderingu

W sobotę -6 marca w Pucharach Polski Juniorów na warszawskim Murallu nasi zawodnicy rozgromili konkurentów zdobywając dwa złote medale: Maria Lipkowicz w grupie Juniorek, a Marcel Cholewa w grupie młodzików. Widowisko było niesamowite! Skoki, nabiegi, skradanie się po paczkach, ogromne przewieszenia, czujne połogi… We wszystkim trzeba być dobrym. Marcel i Masza zrobili wszystkie bouldery! Nikomu z przeciwników nie udało się to!

Marcel Cholewa na najwyższym stopniu podium
Masza Lipkowicz w finale na boulderze J3

Masza zakwalifikowała się dzięki  temu do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Europy, które będą już w maju. Marcel jest jeszcze za młody na te zawody, ale zwycięstwo grupy Młodzików w takim stylu świadczy o wielkiej formie naszego najlepszego zawodnika.

Startowało 14 boulderowców z Agamy. Niektórzy startowali po raz pierwszy w życiu. Trochę zżarły ich  nerwy, ale jak na pierwszy start i to od razu w Pucharach Polski było rewelacyjnie. Finalistów mogło być więcej, ale tym razem szczęście nie dopisało Antkowi Ryglowi, który pechowo znalazł się „pod finałową kreską”, czyli na 7 pozycji walcząc z o rok starszymi rywalami.

Tadek Passowicz- na rozgrzewce

Nasi najzdolniejsi i najbardziej pracowici młodzicy i młodziczki- również zajęli dość wysokie miejsca pozostawiając jednak pewien niedosyt, gdyż  spokojnie mogliby walczyć o medale. Jednym słowem Agama dała czadu, a dzięki nowym koszulkom sponsorowanym przez KW Warszawa i Polarsport wyglądaliśmy wspaniale :)Dziękujemy sponsorom!


Wyjazd wspinaczkowy AGAMY w Sokoliki

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 19 grudnia 2020, Możliwość komentowania Wyjazd wspinaczkowy AGAMY w Sokoliki została wyłączona

Sierpień 2020

Był to już trzeci obóz Agamy w te wakacje. Po dwóch obozach na Jurze postanowiliśmy zrealizować zeszłoroczną obietnicę, że „na pewno wrócimy tu za rok”.  Byliśmy tu, w Sokolikach rok temu i wszyscy uczestnicy i trenerzy zostaliśmy zauroczeni pięknem tych skał i tego miejsca.

Ten wyjazd był bardzo kameralny w porównaniu z zeszłorocznym. Było zaledwie 11 dzieciaków i 3 dorosłych wspinaczy oraz aż czterech instruktorów:  Magda Salwowska- ekiperka prężnie działająca w Polsce, Boulder- Paweł Haciski – autor najlepszych przewodników wspinaczkowych po całej Polsce, który tym razem był tylko dla nas, Przemek Kusztelak- jak się okazało jeden z lepszych On Sight’owców w Polsce i Gosia Kusztelak, która na obozach jest prawie zawsze.

Fot.2 Trenerzy- Magda i Wojtek
Fot.3 Przemek i jego grupa na Sukiennicach

Nie było Biri, która zmagała się z iście wspinaczkową kontuzją barków i lekarz nie pozwolił jej chodzić po górach. Funiek i Drobina musieli zastąpić ją i dzielnie podzielili się funkcją psa pasterza pilnując całego naszego „stada”.

Fot.4 Skalny pies Funiek
Fot.5 Skalny pies Drobina z trenerem Boulderem i Funiek

Dzięki temu, że obóz był mały, wszyscy wspinaliśmy się w tym samym rejonie bez względu na wiek i poziom. Dotychczas na obozach każda grupa wspinała się gdzie indziej, a na treningach na ścianie też rzadko mają okazję się spotkać. Teraz młodsi i mniej doświadczeni mogli uczyć się od bardziej doświadczonych kolegów, którzy z przyjemnością im doradzali i kibicowali. Jak to motywuje! Chyba nawet bardziej niż wsparcie trenerów. Mieli się od kogo uczyć bo byli z nami prawie wszyscy najlepsi  wspinacze z Agamy.

Przy wieczornych ogniskach okazało się, że kilku naszych zawodników potrafi grać na różnych instrumentach- flecie, wiolonczeli, perkusji i na gitarze. Gitara bardzo nam się przydała, zwłaszcza że Iga, grała nam niemal codziennie, również skomponowane przez siebie piosenki. Piękne piosenki!

Fot.6 Ognisko z gitarą i kiełbaskami (fot. Magda Salwowska)

Sokoliki są dla wielu wspinacze najpiękniejszymi polskimi skałami. Mieszkaliśmy, podobnie jak w zeszłym roku w chatce w 9up. Na każdą skałę można stąd dojść na piechotę. Jest tu wiele wspaniałych rejonów, które pamiętają czasy początków wspinaczki skałkowej w Polsce, na których wychowało się wielu sławnych alpinistów (Wanda Rudkiewicz, Alek Lwow i wielu innych). Nasze ulubione to Zipserowa Turnia, Sukiennice, Sokolik.

Fot.7,8  Operacje sprzętowe (fot. Magda Salwowska)

Ostatniego dnia obozu wspinaliśmy się w nowym dla nas rejonie w Rudawach Janowickich. Wspinaczkowo był to bardzo udany dzień. Drogi były trudne, techniczne i mało chodzone, skała czarna, nieco przerażająca i ogromna. Dzięki temu można było zobaczyć jak duży progres zrobiły dzieciaki. Nie było nikogo kto nie dał by rady wspiąć się do końca. Nawet malutkie, siedmioletnie Jula i Ula dały radę 😊.

Przemek rozkładał w każdym rejonie, w którym się wspinaliśmy huśtawki linowe, na których mogło się huśtać kilka osób na raz i latać w różnych kierunkach. To tak, żeby na chwilę oderwać się od wspinania.

Fot.9,10 Huśtawki i akrobacje na linie Witka i Julii

Mieszko i Antek byli już na obozie w  zeszłym roku. Zrobili ogromny postęp. Miło było patrzeć na to jak pięknie poruszają się w skałach!

Fot.11, 12 Mieszko i Antek zrobili najwięcej dróg z całej sekcji!

Staś i Tomek atakowali trudne drogi również z dołem. Wspinają się coraz odważnie i drogi, które w zeszłym roku wydawały się nie do przejścia teraz nie stanowiły żadnego problemu.

Fot.13,14 Staś i Tomek w akcji

Nikodem, który był z nami na obozie po raz pierwszy dołączył do fanów Sokolików. Stwierdził, że skały to jest to co lubi najbardziej i zostanie skalnym wspinaczem! Nic dziwnego, bo wspinał się z Witkiem, który też uwielbia wspinaczkę skalną.

Fot.15,16 Nikodem i Witek- nasi prawdziwie skalni wspinacze
Fot. 17 Bracia Wojtek i Witek na wspólnym starcie w Kominie na Sukiennicach

Wspaniałe wyniki zrobiły też najmłodsze dziewczynki. Julka była na obozie z tatą Kubą, który za jej przykładem też zaczął się wspinać, a że Jula jest w tym świetna i trzaskała drogę za drogą, nie miał łatwo. Ponieważ oboje są kibicami Legii każdą drogę kończyli L’ką – znakiem swojego ulubionego klubu. Julka jest bardzo dzielna i tak pełna chęci do wspinania, że wspinała się nawet wtedy, gdy w palec użądliła ją osa!

Fot.18,19 Julka i Kuba- wierni kibice Legii

Dwie siostry Maja i Jula były pierwszy raz w skałach. Wspinały się rewelacyjnie i niczego się nie bały. Ich tata – Mikołaj  też wspinał się z nami pokonując bez większych problemów drogi o wycenie VI.2.

Fot. 20,21,22 Maja i Jula na swoich pierwszych drogach w skałach

Ostatniego dnia dołączyły do nas jeszcze siostry Mieszka – Łucja i najmłodsza Ula. Trenują z nami już drugi rok i podobnie jak ich brat są w tym świetne!

Wiktoria, pomimo przerwy we wspinaniu zaliczyła wiele  bardzo trudnych dróg. Zaczęła się wspinać znacznie szybciej i odważniej (również z dołem). Jej partnerka wspinaczkowa Iga w skałach była po raz pierwszy, a szło jej znakomicie. Trochę się bała, ale pomimo tego atakowała te same drogi co Wiki i to z dużymi sukcesami.  Myślę, że jak  tylko oswoi się ze skałą będzie świetnie i strach nie będzie jej już tak bardzo przeszkadzać.

Fot.23,24 Jedyna żeńska para na obozie- Iga i Wiki

Trójka naszych czołowych zawodników  Tadek, i dwóch Antków pod okiem Przemka porobili mega trudne drogi, z których wszyscy jesteśmy bardzo dumni.

Fot. 25 Antek Rygiel na Sukiennicach
Fot.26,27 Najbardziej zgrany zespół wspinaczkowy jaki znam – Antek i Tadek na Sukiennicach

Masza jak zwykle miała mega moc! Wspinała się z Wojtkiem i porobiła najpiękniejsze sokolikowe klasyki w stylu OS. Najtrudniejszą drogę o wycenie 7c/7c+ zrobili w rejonie Śmietniczek- Wojtek w stylu OS, a Masza w szybkim RP. Wojtek skupił się w tym roku na wspinaczce „na własnej” z doskonałymi rezultatami.

Fot.28 Marysia Lipkovich na Zipserowej Turni

Niektórzy byli na obozie po raz pierwszy, ale wszyscy spisali się na medal, czego dowodem było pasowanie na prawdziwego wspinacza na nocnej zabawie. Było „trochę strasznie” nie tylko dla nowicjuszy. Dzieciaki zostały wyciągnięte ze śpiworów, porwane i wywiezione samochodami do lasu. Była bardzo ciemna noc, ani śladu księżyca, a nikt nie miał czołówki. Droga przez las była bardzo ciężka, a jeszcze trzeba było znaleźć w lesie swój ukradziony sprzęt wspinaczkowy, rozwiązać wspinaczkowe zadania i rozszyfrować hasło. Każda para szła oddzielnie, a w lesie grasowały duchy, wilkołaki i inne potwory!  Wszyscy dotarli do ostatniego zadania, którym było wspięcie się na skałę drogą  o wycenie V+ w całkowitej ciemności. Trudno było nawet znaleźć wiszącą linę, a trzeba było jeszcze przywiązać się do niej i wpiąć przyrząd, żeby asekurować partnera, nie mówiąc już o tym jak ciężko było się wspinać nic nie widząc. Wszyscy dali radę! Wstyd przyznać, ale nie wierzyłam, że to się uda i miałam schowaną czołówkę (tak na wszelki wypadek). Nie przydała się jednak.  Na szczycie należało jeszcze tylko podać hasło i przyjąć pasowanie prawdziwym mieczem na Prawdziwego Wspinacza Agamy. Wszyscy zaliczyli  bez problemów 😊.

Nocna zabawa udała się wspaniale!  Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych z Agamą wspinaczy: Asi i Ani, które w Agamie przechodziły kurs wspinaczki skalnej, oraz Agnieszki (mamy naszego Tadka), Magdy i Izy, które w Sokolikach uczyły się wspinaczki na własnej asekuracji, dzięki Wojtkowi, który tym razem brał udział już jako organizator, a nie jak dotychczas jako uczestnik, mogliśmy zorganizować prawdziwe porwanie i straszną drogę przez las i nocne wspinanie.

Fot.29 Ania i Asia na wielowyciągówce

W środku obozu jak zwykle był jeden dzień odpoczynkowy, w który prawie się nie wspinaliśmy. Odpoczynek od wspinania był bardzo intensywny. Jak zwykle rozłożyliśmy zabawy linowe. Tyrolka wyszła bardzo stroma, a skok również wymagał nie lada odwagi, jednak  wszystkim udało się zjechać i skoczyć, bo przecież wszyscy to już Prawdziwi Wspinacze 😊.

Fot.30 Rest day zakończyliśmy pluskaniem się w rzece.

Najtrudniejsze przejścia obozu to:

Tadeusz Passowicz

Małpia ścianka „Nachy na drachy” VI.2 RP

Sukiennice „Bat na wroga” VI. 2+/3 RP

Zipserowa Czuba ” Weź byka za rogi” VI.2+ RP

Antoni Rygiel

Małpia ścianka „Nachy na drachy” VI.2 RP

Sukiennice „Bat na wroga” VI. 2+/3 RP

Antoni Kalinowski

Małpia ścianka „Nachy na drachy” VI.2 OS

Sukiennice „Bat na wroga” VI. 2+/3 RP

Zipserowa Czuba ” Weź byka za rogi” VI.2+ RP

„Ambroży”  VI.3, Flash

Maria Lipkowicz

Śmietniczek „Po toksynie lepiej trzymie” 7c/+  RP,

Śmietniczek „Biohazard”   7a+ OS

Jastrzębia Turnia „Delicatessen” VI.2+ OS

Jastrzębia Turnia „Mandala życia” VI.2 OS

Wojtek Michlewski

Śmietniczek „Po toksynie lepiej trzymie” 7c/+ os,

„Rysa Nowaczyka” 6.2 trad

Muszę też wspomnieć o wynikach trenerów, bo przecież też są istotne 😉. Co prawda nie było ich wiele, bo najważniejsze było wspinanie dzieciaków, ale padło kilka ładnych dróg:

Przemek Kusztelak

Śmietniczek „Lola Glamour” 7b, OS

Krzywa Turnia „Das Beton ist fertig” VI.5+ OS

Gosia Kusztelak

Śmietniczek „Lola Glamour” 7b, Flash

Śmietniczek „Biohazard”   7a+ OS

Bardzo dziękuję:

 • Wszystkim zawodnikom za wspaniałe, radosne podejście do wspinaczki, za piękne pokonane przez Was drogi (nie tylko za cyfrę ;) ), za to, że tworzycie tak fajną drużynę i za cudowne spędzone z Wami chwile.
 • Trenerom i pomocnikom za stworzoną atmosferę, wielkie zaangażowanie, za całą przekazaną miłość do naszego sportu, wiedzę i umiejętności, za bezpieczeństwo i za to, że nasi Agamowicze tak jak my uwielbiają wspinaczkę.
 • Dziewczynom i Wojtkowi za całą noc spędzoną w lesie i wspaniałą nocną zabawę.
 • Bulderowi za świetne przewodniki z wersją „na żywo” specjalnie dla Agamy.
 • Marcie za niesamowicie klimatyczną „Chatkę” w , w której mieszkaliśmy, wielką cierpliwość i wyrozumiałość dla niewyczerpanej energii dzieciaków.
 • Pani gospodyni z Zajazdu Pod Dudziarzem w Radomierzu za przepyszne posiłki.
 • Naszym sponsorom i partnerom: KW Warszawa, sklepowi „PolarSport”, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki za wielkie wsparcie.
Fot.31 Na pewno wrócimy tu za rok 😊

Gosia Kusztelak


Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej 2020 Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 31 października 2020, Możliwość komentowania Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej 2020 Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów została wyłączona

10 października odbyły się na warszawskim Murallu Mistrzostwa Polski w boulderingu.

Nasi zawodnicy startowali w kategorii młodzików, oraz juniorów.

Tadek Passowicz, Marcel Cholewa i  Antek Rygiel wystąpili w kategorii młodzików. Marcel i Antek zrobili wszystkie bouldery i zakwalifikowali się do finału. Tadek dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodniczą i zaliczył bardzo udany występ. Co prawda jeszcze nie wszedł do finału, ale jeśli będzie robił dalej tak szybkie postępy, na następnych Mistrzostwach stanie na podium.

W finałach najmłodszej kategorii- w młodzikach konstruktorzy dróg nie docenili poziomu umiejętności zawodników i bouldery były stanowczo za łatwe. Myślę, że gdyby były trudniejsze mieli byśmy znacznie lepsze wyniki, gdyż przygotowując się do zawodów robiliśmy znacznie trudniejsze przystawki. W efekcie po zrobieniu wszystkich boulderów lecz niestety nie w pierwszej próbie. Antek i Rygiel i Marcel Cholewa zajęli 5 i 6 miejsce

Marcel Cholewa w finale Mistrzostw Polski w Boulderingu, Murall 2020 (fot. Małgorzata Kusztelak)

Antek Rygiel w finale Mistrzostw Polski w Boulderingu, Murall 2020 (fot. Małgorzata Kusztelak)

Jedyna nasza młodziczka- Matylda Wójcik niestety nie weszła do finału. Konkurencja w jej grupie jest bardzo mocna. Startują w niej zawodniczki z europejskiej czołówki, a Matylda chociaż zrobiła ogromny postęp i na treningach robi bardzo trudne bouldery nie jest jeszcze tak dobrze obyta ze startami w zawodach.

Kuba Lewandowski- nasz jedyny junior nie dostał się niestety do finału, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że startował w większości ze starszymi kolegami. Za rok im pokarze!

Kuba Lewandowski w Mistrzostwach Polski w Boulderingu, Murall 2020 (fot. Małgorzata Kusztelak)

24 października odbyły się Mistrzostwa Polski na czas.

Wystartował w nich Tadek Passowicz, który poprawił swoją życiówkę, oraz Antek Rygiel, który miał szansę wygrać. Jednak zabrakło mu trochę opanowania i przede wszystkim szczęścia, które szczególnie w czasówce jest bardzo  potrzebne. Antek przegrał wyścig o finał. Co prawda 4 miejsce to też bardzo dobry wynik, ale niestety pod podium.

Antek Rygiel 4 w Mistrzostwach Polski na Czas, Gliwice 2020 (fot. Paweł Rygiel)

Po południu rozpoczęto Mistrzostwa Polski w prowadzeniu.

W tej konkurencji wszyscy nasi młodzicy- Tadek Passowicz, Antek Rygiel i Marcel Cholewa bez trudu zakwalifikowali się do finału. Matylda stopowała bez trudu pierwszą drogę. Na drugiej zjadł ją jednak stres. Szkoda, że jej nie poszło bo w prowadzeniu Matylda jest świetna o czym świadczą niesamowite wyniki w skałach i na treningach. Tylko z tym stresem w czasie zawodów musi wygrać!

W finałach Antek zajął 2 miejsce, przegrywając czasem. Szkoda, że nie zrobiono superfinału, gdyż decyzja o tym, że o wyniku konkurencji w prowadzeniu decyduje czas przejścia jest co najmniej kontrowersyjna. Ale cóż, takie przepisy. Nie zmienia to faktu, że przejście Antka było znakomite i co najważniejsze był to prawdziwy OS!

Tadek pierwszy raz startował w finałach i zdobył brązowy medal! Zrobił w prowadzeniu tak ogromny postęp, że specjalnie nie dziwi fakt, że stanął na podium. Jest po prostu świetny!

Marcel Cholewa jest w swojej życiowej formie, ale nawet mistrzom zdarzają się pomyłki. Marcel szedł spokojnie, był skoncentrowany i opanowany jak to tylko on potrafi, lecz przegapił jedną wpinkę. Zaliczono mu wynik tylko do miejsca przewinienia. Marcel nie wiedział o tym i przeszedł drogę niemal do końca pokazując wszystkim na co go stać.

Antek Rygiel 2, Tadek Passowicz3, Marcel Cholewa 4 w Mistrzostwach Polski w Prowadzeniu, Gliwice 2020 (fot. Paweł Rygiel)

Dla Antka Rygla i Tadka Passowicza były to bardzo udane zawody!

Wywalczyli sobie miejsce w kadrze narodowej w prowadzeniu!

Brawa dla wszystkich naszych zawodników!

Dziękujemy trenerom, rodzicom i naszym wspaniałym sponsorom- Klubowi Wysokogórskiemu Warszawa i Polarsport, oraz Fundacji im J. Kukuczki

Dumni trenerzy: Michał Wojewódzki, Michał Kulpiński i Gosia Kusztelak


Brutalny Trucht na Suchym Połciu pokonany!

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 17 sierpnia 2020, Możliwość komentowania Brutalny Trucht na Suchym Połciu pokonany! została wyłączona

Masza Lipkovich, Brutalny Trucht VI.5

15 lipca czternastoletnia Masza Lipkovich rozprawiła się ze swoją pierwszą VI.5!!! Brutalny Trucht nie należy do łatwych dróg o tym stopniu trudności. Marysia próbowała ją kilka dni wcześniej na obozie i chociaż nie starczyło jej czasu i skóry na poprowadzenie bardzo jej się spodobała. Wróciła dwa dni później z Michałem Kulpińskim z nowymi siłami i obydwoje szybko ją pokonali. Wielkie gratulacje!

Próba przejścia


Wyjazd wspinaczkowy Agamy do Podzamcza

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 6 sierpnia 2020, Możliwość komentowania Wyjazd wspinaczkowy Agamy do Podzamcza została wyłączona

Podzamcze (fot. Gosia Kusztelak)

Jeszcze w kwietniu nie byliśmy pewni czy nasz coroczny, najważniejszy wyjazd w skały w ogóle się odbędzie. Byłoby okropne gdyby się nie odbył, gdyż od początku istnienia Agamy, od 2002 roku czerwcowo- lipcowy wyjazd odbywał się zawsze. Z powodu epidemii od marca do czerwca trenowaliśmy tylko on-line. Na drążku, framudze, chwytotablicy, z hantlami lub butelkami z wodą zamiast nich. Każdy w swoim domu i zupełnie bez wspinania. Bez żadnych perspektyw i gwarancji, że to w ogóle ma sens. Odwołano zawody, zamknięto ścianki, skałki. Wakacyjny wyjazd był naszą jedyną motywacją do treningu i do tego, żeby nie przestać się wspinać. Musiał się odbyć!

Udało się :). Co prawda w nieco innej formie niż zawsze, ale za to w jednym z najpiękniejszych rejonów wspinaczkowych w Polsce – w Podzamczu.

Obóz tym razem był właściwie półkolonią. Wszyscy musieli pojechać z opiekunem, każdy mieszkał gdzie indziej i spotykaliśmy się tylko w skałach w małych grupach wspinaczkowych. 6 godzin wspinania w skałach, potem 2 godzinki na obiad, a po obiedzie spotykaliśmy się wszyscy na wspólnych zajęciach w agroturystyce „Orlik”, gdzie mieszkali trenerzy. Wyjątkowe miejsce- boisko do nogi, kilka altanek, w tym jedna ogromna, na której wszyscy razem ćwiczyliśmy operacje linowe, las, miejsce na ognisko huśtawki i świetna atmosfera. Wszystko dzięki naszej gospodyni do dyspozycji Agamy.

Nową tegoroczną zabawą była zabawa „w rozbiegające się stado” z pasterskim psem Biri, który starał się dogonić każdego uciekającego z polany i zagnać go z powrotem.  Biri jeździ z nami od szczeniaka, czyli od dwóch lat i nikomu nie da się zgubić

Rozegraliśmy kilka konkurencji na „Mistrza Agamy”- przepinkę, zjazd i bieg z wpinkami do ekspresów na czas. „Mistrzem Agamy” został Antek Rygiel, który był doskonały we wszystkich konkurencjach. Drugi  był Józek Klata, który wraz z Melą Jasińską ustanowili rekordowy czas przepinki- 39 sekund! Na trzecim miejscu była Masza Lipkovich i Marcin Siemek.

Zawody na Mistrza Agamy- konkurencja zjazd (fot. Ania Koźbiel)

Pogoda dopisała, tyrolka, most linowy i samodzielny zjazd w całkowitej  lufie, były najwyższe z możliwych.

Na zabawach linowych odwiedziła nas zaprzyjaźniona sekcja Skarpa Bytom, którą znamy z zawodów. Bardzo miło było się spotkać nie na zawodach, tylko w prawdziwych skałach😊.

Ania na moście linowym
Marysia Siemek- po locie na moście (fot. Małgorzata Kusztelak)
Norman Muller – akrobacje na moście
Tyrolka
Kornel Jasiński na pierwszym samodzielnym zjeździe

Wyniki sportowe są niesamowite! Aż trudno uwierzyć, że pomimo 2,5 miesiąca przerwy we wspinaniu co dzień padały życiówki. Jednak treningi on- line mają sens! A to, że nie można było chodzić na ścianki i jeździć w skały z powodu epidemii spowodowało, że wszystkim baaardzo chciało się wspinać.

W grupie Gosi i Przemka nikt nie odpuszczał, a niektórych trzeba było siłą ściągać ze ściany!  Przejścia VI, VI.1 i VI.2 padały jedne za drugim. Najtrudniejsze zrobili Masza Lipkovich (VI.4) i Antek Rygiel (VI.3+). Trzeba podkreślić, że Antkowi całkiem nieźle szło na drodze, którą zrobiła Marysia pomimo, że miał przerwę nie 2,5 miesiąca jak wszyscy, tylko prawie pół roku z powodu poważnej kontuzji kolana.

Masza Lipkovich na Krakowskim Spleenie
Antek Rygiel na Krakowskim Spleenie

Co prawda cyfry mówią same za siebie, ale muszę jeszcze dodać kilka rzeczy. Wszyscy byli rewelacyjni! Wspaniała grupa, niezwykle zdyscyplinowana, motywująca się nawzajem, bardzo zaangażowana i waleczna.  Ani razu nie usłyszałam: „nie chce mi się go asekurować”, „kiedy wracamy”. I tylko kilka razy: „za trudne, nie dam rady!”, „ta droga jest okropna, nie chcę jej robić”, „nienawidzę pająków”, „jestem zmęczony”. Rozpiętość wiekowa i wzrostowa była przeogromna, więc trudno jest porównywać przejścia najmłodszej, 11 letniej Meli 140cm i Marcina 180cm wzrostu. Okazał się, jednak,  że wśród wspinaczy wiek nie ma większego znaczenie, a liczy się wspólna pasja. Ja też tak czuję wspinając się z nimi 😊.

Marcel Cholewa, Modrzewiowe loty VI.2+, Suchy Połeć
Marcin Siemek, Wielbłąd, Godzina W VI.1+ RP
Mela Jasińska, Mysiofobia VI.1, OS, Niedźwiedź
Hela Kalinowska, V TR, Suchy Połeć
Tadek Passowicz i Antek Kalinowski, Filar Paszczaka VI.2, Flash, DużaCima
Antek Kalinowski i Tadek Passowicz, Filar Paszczaka VI.2, Flash, DużaCima

Grupa Michała w większości składała się ze starych wyjadaczy, którzy atakowali trudne drogi, ale nie za trudne, żeby się czasem nie zmęczyć 😉. Mogli zrobić więcej, chociaż faktem jest, że po bezruchu z powodu epidemii byli słabi. Nie wytrwali na naszych treningach on-line i powrót do wspinaczkowej rzeczywistości był ciężki, ale po kilku dniach rozwspinania było już znacznie lepiej.

Agama na Niedźwiedziu
Wiktoria Rzewuska, Lewa rysa V, OS Niedźwiedź
Maciek Klejman i Antek Krzos, Oszołomiony oszołom V, OS, Niedźwiedź
Theo Muller i Janek Walenta – Cała, Oszołomiony oszołom V, OS, Niedźwiedź

Grupa Mateusza, młodsza stażem wspinaczkowym i wiekiem z powodzeniem atakowała szóstki i trudniejsze drogi nie tylko z górną asekuracją, ale też z dołem. Niektórzy nawet nie chcieli chodzić „na wędkę” 😊.

Staś Darliński, Lalka, V, TR, Lalka
Antek Syzdół i Józek Klata z trenerem Mateuszem, Oszołomiony oszołom V, OS, Niedźwiedź

Grupa najmłodszych, czyli   drużyny „ Bezimiennych” to był istny żywioł!  Z takimi dzieciakami tylko Zuzia potrafiła sobie poradzić bez przywiązania ich gdzieś. Grupa Zuzi z pewnością charakteryzowała się najmniejszą średnią wieku i najwyższym stężeniem hałasu, co nie zmienia faktu, że dzieciakom niesamowicie chciało się wspinać  ( no może z małymi wyjątkami, ale kto nie miał w życiu nigdy dnia lenia !?).  Dzieciaki dzielnie walczyły na drogach w przedziale od IV do VI.1, uczyły się czytać Topo  a także tego, że  nie da się tylko wspinać, czasem trzeba też kogoś asekurować ( NUUUDAAA) :)

Mieszko, Łucja, Ula i Biri pod Adeptem

Dorośli wspinali się bardzo intensywnie, ale robili też wiele ćwiczeń z asekuracji, dzięki czemu potrafią już radzić sobie w warunkach skalnych, a nie tylko na ścianie.

Grupa dorosłych po wspinaniu (fot. Ania Koźbiel)

Obóz był wspaniały! Dzieciaki, młodzież i dorośli Agamowicze pełni chęci do wspinania, trenerzy bardzo zadowoleni i zachęceni do organizacji w te wakacje jeszcze dwóch obozów 😊.

Pozdrowienia z Podzamcza od Agamy

Wyniki sportowe dedykujemy naszym sponsorom- PolarSport, KW Warszawa i Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im.Kukuczki. Dziękujemy.


Pożegnanie sezonu skałkowego w Rzędkowicach

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 30 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Pożegnanie sezonu skałkowego w Rzędkowicach została wyłączona

Skałki rzędkowickie (fot. Tomasz Dziedziczak)

14 i 15 września spędziliśmy w Rzędkowicach. Dla większości był to już ostatni wyjazd w skały w tym roku. Pogoda była rewelacyjna, zapał i chęci, oraz forma dopisały. Padło kilka bardzo pięknych przejść. Większość osób zrobiła na tym wyjeździe swoje życiówki.

Wspinaliśmy się po łatwych, średnich, trudnych i bardzo trudnych drogach. Większość to były klasyki wymagające doskonałej techniki skalnej. Najtrudniejsze przejścia należą do Wojtka Michlewskiego. Wojtek zrobił Dupę Biskupa (VI.5) i kilka innych bardzo trudnych dróg. Marcin Siemek rozprawił się z Myśliwymi z Jurgowa (VI.2+). Marcel Cholewa i Antek Rygieli poprowadzili Telewizor (VI3+) i to w drugiej próbie! Tak szybkie rozprawienie się z tym klasykiem w wieku 11 i 12 lat to naprawdę niezły wyczyn!

Antek Rygiel na „Telewizorze” (VI.3+)

Tadek Passowicz bez problemów poprowadził VI i VI.1. W pięknym stylu padł Bader – Meinhof  i kilka innych równie wymagających.  Dróg. Telewizora nie udało mu się poprowadzić, ale było blisko. Myślę, że jeszcze ze dwie przystawki i się uda.

Tadek Passowicz- Bader Mainhof (fot. Krzysztof Kusztelak)

Matylda Wójcik, Mela Jasińska wspinały się rewelacyjnie nawet po trudnościach VI.1+,  jednak prowadziły bardzo niechętnie. Trudniejsze drogi wolały robić na wędkę. Próbowały nawet VI.3+ z całkiem niezłym rezultatem.  Dziewczynkom brakuje tylko trochę odwagi, bo pod względem technicznym i siłowym są rewelacyjne.

Wszyscy z młodszej i starszej grupy wspinali się bardzo intensywnie. Niektórzy robili nawet po kilkanaście dróg! Wyjazd był krótki, zaledwie dwudniowy, więc jego intensywność  musiała być wysoka. Mistrzami pod względem ilości pokonanych dróg zostali Zosia Macias  i Staś Cywiński.

Niektórzy byli w skałkach po raz pierwszy i całkiem nieźle im szło. Chyba lepiej niż na sztucznej ścianie :).

W niedzielę dołączył do nas Antek Wróblewski z grupy poniedziałkowej, która trenuje w  Centrum Wspinaczkowym OnSight na Obozowej. Antek był niesamowity! Ma trudności z chodzeniem, ale w skały dodały mu skrzydeł i od Stachowej, gdzie mieszkaliśmy samodzielnie doszedł pod Lechwora, a potem  pod Okiennik. To dobrych kilka kilometrów!

Myślałam, że Antek trochę przestraszy się wielkich skał i nie będzie łatwo zachęcić go do wspinania. Jednak było zupełnie inaczej. Staś Chmieliński momentalnie zajął się tym, żeby Antek dobrze poczuł się w naszej sekcji  . Opowiadał Antkowi o skałach, górach, o Agamie, o KW i o naszych obozach . Bardzo cieszę się, że Antek i polubił  skały.  Jest niezwykle dzielnym małym wspinaczem  i nigdy nie rezygnuje. Może być przykładem dla innych wspinaczy. Wspinanie szło Antkowi wspaniale! W naturalnej skale jest mu znacznie łatwiej niż na sztucznej ścianie. Potrafi stawać na malutkich stopniach, łapać maleńkich chwytów i nie bał się prawie wcale. Antek zrobił drogi o trudności III i IV. To trudne drogi, szczególnie na pierwszy raz w skałach J.

Antek Wróblewski na swojej pierwszej skalnej drodze

Po wspinaniu rozpaliliśmy ognisko pod Okiennikiem, Patrząc na skałki zjedliśmy grzanki i kiełbaski planując przejścia na następny sezon J. Wracamy na panel pełni nowych motywacji do treningu.

Zosia Macias i Staś Chmieliński na Turni Kursantów


Antek Rygiel Wicemistrzem Polski w prowadzeniu!!!

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 9 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Antek Rygiel Wicemistrzem Polski w prowadzeniu!!! została wyłączona

28 lipca w Tarnowie odbyły się najważniejsze w tym roku zawody młodzików i juniorów- Mistrzostwa Polski we wszystkich trzech konkurencjach wspinaczkowych. Nasz najlepszy młodzik- Antek Rygiel został Wicemistrzem Polski w prowadzeniu!!! To najważniejsza konkurencja we wspinaczce. W konkurencji na czas i w boulderingu Antkowi też całkiem dobrze poszło- zajął dwa 8 miejsca. W czasówkach wszedł do finału z czwartym czasem, a w boulderingu otarł się o finał.

Antek jest teraz w doskonałej i dynamicznie rosnącej formie. Było to widać już na obozie. W skałach znakomicie mu szło, a po powrocie Antek nie spoczął na laurach, tylko ostro wziął się za trening. Termin zawodów został nieco niefortunnie wybrany, gdyż właściwie połowę wakacji trzeba było poświęcić na trenowanie, żeby dobrze przygotować się do zawodów. Opłaciło się. Wielki postęp jaki zrobił Antek dzięki systematycznym treningom przez cały rok, i wielkiej pracy również w wakacje zaprocentował i Antek jest teraz bardzo silny, wytrzymały i szybki.

Największy sukces jest jednak taki, że Antek zaczął podchodzić do startów w zawodach znacznie spokojniej, panując nad emocjami i z wiarą w zwycięstwo. Jest bardzo zmotywowany i konsekwentnie realizuje plan treningowy. Świetnie się pracuje z takim zawodnikiem. Celem treningu, nie jest już dla niego porównywanie się z innymi i „robienie cyfry”, tylko to, żeby wspinać się coraz lepiej, mieć z tego radość i przez to być coraz lepszym wspinaczem.

Antek Rygiel- Wicemistrz Polski 2019 w Prowadzeniu

Antek Rygiel finale Mistrzostw Polski 2019 w Prowadzeniu

RELACJA Z OBOZU W SOKOLIKACH TRZCIŃSKO, CZERWIEC 2019

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 23 lipca 2019, Możliwość komentowania RELACJA Z OBOZU W SOKOLIKACH TRZCIŃSKO, CZERWIEC 2019 została wyłączona

Obóz był świetny!!! Przyjechało 40 młodych wspinaczy. Kadrę stanowiło 8 instruktorów i trzech pomocników. Wszyscy jeżdżą z nami już od lat. Towarzyszyły nam 4 psy, które też należą do Agamy J.

Mieszkaliśmy w 9 Up- w kultowym miejscu dla wspinaczy, z którego rozpościera się mega widok na Sokolik. Zajęliśmy oba  schroniska, oraz rozbiliśmy kilka namiotów. Czyli niemal całe 9 Up było nasze! 

Sokoliki dla większości instruktorów i wszystkich dzieci są nowym rejonem. Te niesamowite, granitowe skały wymagają zupełnie innych technik wspinaczkowych niż te wyuczone na sztucznej ścianie.  Wspinanie po tarciowych płytach, w rysach, po odciągach, oblakach, technika zapieraczki i rozpieraczki w szerokich kominach i zacięciach wymagają precyzyjnej pracy nóg i perfekcyjnego balansowania środkiem ciężkości. Początkowo nie było łatwo i nawet  najwięksi ściankowi mocarze mieli trudności z „odnalezieniem się” w ścianie . Jednak z dnia na dzień było coraz lepiej. Pod koniec obozu wszyscy bez problemu przechodzili trudności V, a nawet VI. W dodatku niemal wszyscy prowadzili drogi nie bojąc się lotów. Wędka w tym roku najwyraźniej wyszła z mody;).

Piękne ściany Sokolików (fot. Paweł Grocholski)

Starsi Agamowicze pod okiem instruktora Rodzyna, specjalisty od Sokolików i Rudaw Janowickich, mistrza we wspinaczce „na własnej” asekuracji, próbowało swoich sił na drogach nie obitych. Boulder,  jak wiadomo miłośnik boulderów przekazał panelowcom nie tylko umiejętność wspinanie z liną, ale także tajniki boulderingu w skałach. Nasi najlepsi zawodnicy z grupy Michała, Pawła, Przemka, Bouldera i Mateusza porobili bardzo ciekawe sportowe przejścia, oraz doprowadzili do perfekcji umiejętność asekuracji i operacje sprzętowe konieczne w czasie wspinaczki w skałach.

Wszystkich oczarowały te niesamowicie piękne, stworzone jakby specjalnie dla wspinaczy skały Sokolików i Rudaw Janowickich. Po tym obozie  nie ma chyba wspinacza, który by powiedział, że woli sztuczną ścianę niż skały J.

Każda z 8 grup chodziła w inne miejsce, dzięki czemu nie robiliśmy w skałach zbyt dużego tłoku. Oddaję teraz głos instruktorom grup, tak żeby każdy napisał kilka zdań o swoich podopiecznych:

Grupa 1- Gosi Kusztelak

Najmłodsza ze wszystkich grup, ale wyjątkowo dzielna i chętna do wspinania. Chłopaki robili po 5-6 długich dróg i ciągle chcieli więcej.  Pokonywali bez problemu trudności IV i V, a nawet VI.  Najbardziej nieustraszony był Norman! Nie bał się nawet strasznego skoku ze skały,  na którym trzęśli się ze strachu nawet dwa, trzy razy starsi od niego wspinacze! Mieszko wspinał się w skałach pierwszy raz w życiu, ale poruszał się tak, jakby robił to od urodzenia. Wszystkim szło znacznie lepiej niż na sztucznej ścianie! Szczególnie dumna jestem z Antka, który przez pierwsze dni obozu nie bardzo chciał się wspinać. Nie podobało mu się noszenie plecaka, wchodzenie pod górę i samo wspinanie. W końcu jednak pokonał lęk, z uśmiechem na twarzy wspiął się na samą górę.  Tam bowiem rosły … jagody! Nareszcie jakiś sensowny cel tej wspinaczki, a nie po prostu wchodzenie. Po jagodach Antek miał taką moc, że w drodze powrotnej sam niósł 5 lin- swojej i starszej grupy! Co najważniejsze polubił wspinaczkę w skałach!

Antek w czasie drogi na szczyt, oraz po zdobyciu szczytu- Malinowe Skały, (fot. Gosia Kusztelak)

   Grupa Gosi (fot. Gosia Kusztelak)

Grupa 2- Buldera- Pawła Haciskiego

Chłopcy z mojej grupy początkowo wydawali się niesforni, zamiast mówić że czegoś nie chcą manifestowali to robiąc coś zupełnie odwrotnego. Wystawiali też moją cierpliwość na poważną próbę i dopiero kiedy upewnili się że nie tracę cierpliwości (bez względu na ich zachowanie) zaczęli mówić, że czegoś nie chcą, boją się nawet, wstydzą. Od tego momentu zaczęli tworzyć zespół, a następnie mierzyć się (zwycięsko!!) ze swoimi lękami. Wszyscy wspinali się, prowadzili, wykonywali operacje sprzętowe (na swoje możliwości) pomimo lęku i obaw. Osobiście jestem bardzo zadowolony z możliwości wspinania się z tymi chłopcami.

Grupa Bouldera (fot. Dominika Sawczuk)

Grupa 3- Mateusza Szmajdy

W tym roku Małgosia przydzieliła mi grupę dzieci dopiero aspirujących do wieku w pełni nastoletniego, co nie znaczy że dzieciaki mniej się wspinały, albo miały mniej motywacji od ich starszych kolegów, bynajmniej tak nie było. Patrząc po zaciętości co poniektórych szybko będziemy mogli ich zobaczyć na sportowej arenie spod znaku Cyfry.

Codzienna rozgrzewka w postać podejścia pod ściankę  świetnie zaprawiała naszych młodych adeptów do wspinania, a i  warto nadmienić iż podział szpeju w naszej grupie już po 2 dniach przestał być problemem. Chłopaki sami we własnym zakresie zaczęli nim dysponować tak, że wieczne dyskusje, kto dziś zabiera linę, a kto ekspresy przestały mieć miejsce na rzecz sprawiedliwego podziału. Porozumienie się ( bez ingerencji opiekunów ) 6 młodych indywidualistów w takich kwestiach jest nie lada wyczynem wartym wyróżnienia :)

Co do samego łojenia Sokoliki jak i Rudawy zgoła odbiegają charakterem od wspinania na naszej rodzimej Jurze, tak że dzieciaki wychowane i rozwspinane w wapieniu nagle musiały sprostać wyzwaniu jakim jest cioranie się w rozszerzających granitowych ryskach z technicznymi odstawkami na tarcie. Nie było łatwo.

Statystycznie dziennie pokonywaliśmy 4-5 dróg w najróżniejszym stylu i wyceny do VI.1+

Chłopaki walczyli próbując swoich sił na każdej drodze praktycznie schodząc dopiero z krwią na opuszkach. 

Było to bardzo pouczające i rozwijające wspinanie uwalniające wielkie pokłady emocji  z przewspinania każdej, jak że górskiej formacji. 

Grupa Mateusza- Tomek- nasz sekcyjny reżyser, scenarzysta i operator filmu o Agamie w Sokolikach i jego asystenci (fot. Dominika Sawczuk)

Grupa 4- Pawła Grocholskiego

Pracowałem z wesołą i entuzjastycznie nastawioną do wspinania grupą dzieci 9-12 lat. Pokonywaliśmy drogi od IV do VI.1+, wszyscy prowadzili – od Heli, która robiła to po raz pierwszy i pokonała kilka dróg o trudnościach IV przez Melę, która robiła piątki i szóstki wbijając się nawet w VI.1 aż po chłopaków, gdzie najsilniejsi byli Tadek i Antek. Ambitnymi wspinaczami okazali się Franek i Witek, działali w jednym zespole i obaj choć silni technicznie musieli pokonać strach przed prowadzeniem. I trzeba przyznać, że niekiedy się to udawało. Ciekawostką jest, że milczący i nie atakujący trudnych dróg Franek miał ochotę na chodzenie po łatwych drogach bez asekuracji, na co nie mogłem mu jednak pozwolić.

Nie stroniliśmy też od wspinaczki na wędkę, celem było przygotowanie się do prowadzenia lub pokonywanie dróg na granicy możliwości technicznych. 

Z aspektów technicznych ćwiczyliśmy przewiązywanie się, ale mimo wielu powtórzeń wszyscy moi podopieczni przepinkę muszą jeszcze potrenować.

Grupa Pawła (fot. Paweł Grocholski)

Grupa 5- Przemka Kusztelaka

U nas najważniejszy był kolektyw, jaki stworzyła cała grupa. Dziewczyny napędzały całe towarzystwo. Zawsze pierwsze na zbiórce, najszybciej podchodziły pod skałę i pierwsze „wbijały się w drogę”. Prym wiodła tu Wiktoria – nikt nie miał szans Jej wyprzedzić ani przy podejściu pod ścianę ani w ilości wstawek do dróg wspinaczkowych. Tosia nieco bardziej się oszczędzała, ale jak już się zdecydowała, to kosiła najtrudniejsze drogi. Hania natomiast sklejała wszystkie pozornie nierobliwe ruchy. A chłopaki? No cóż, jak już doszli pod skały, zjedli kanapki i odziali się w ekwipunek wspinaczkowy, to … nagle dostawali mega energii i zapału do wspinu. Najlepszy był Antek Krzos, który zrobił z dołem wiele dróg o trudności VI, VI+ oraz VI.1 („Dże- Mik” na Malinowej Skale). Julek wykazywał się największym zacięciem i wolą walki. Teo – mega moc. Szkoda, że wcześniej wyjechał, bo na pewno złoił by wiele. Jego partner Janek wspina się dopiero od miesiąca, a w skałach był po raz pierwszy. Od razu widać, że jest stworzony do tego sportu. Prowadził drogi do VI+ z dołem! Darek najmłodszy z całej grupy,   zapał do wspinania miał wielki, a ponieważ i strach był mu obcy, więc robił jedne z najtrudniejszych dróg z całej grupy. Jak już wspomniano na początku, najważniejszy w naszej grupie był jednak kolektyw. Wszyscy z chęcią tachali liny i resztę szpeju w skały i z powrotem, pomagali i podpowiadali sobie w czasie wspinu, jak i poza nim, częstowali się wszelką wałówką i napitkami. Po prostu stworzyli mega atmosferę, jakiej zawsze chciałoby się doświadczać na wypadach wspinaczkowych.

Grupa Przemka i Magdy (fot. Gosia Kusztelak)

Grupa 6- Rodzyna- Łukasza Perkowskiego

Był to świetny obóz,  a dla mnie osobiście również najbardziej udany. W tym roku miałem szkolić „starszaków” ze wspinania na własnej. Pomimo obaw Gosi co do ilości chętnych, uzbierała się sześcioosobowa grupa zapaleńców tradowego łojenia. Szkolenie nieprzewidywało zrobienia pełnego kursu lecz naukę pewnych podstaw i elementów tego rodzaju wspinania. I tak w pierwszych dniach uczyłem osadzanie kości, budowy stanowisk, prowadzenia wyciągu i zjazdu. Moi podopieczni w trakcie obozu szlifowali te umiejętności na wielu pięknych drogach Sokolików i Rudaw aby finalnie rozprawić się z American Direct i Ciasnym Kominkiem na wysokiej, południowej ścianie Krzywej Turni. 

Grupa Rodzyna (fot. Dominika Sawczuk)

Grupa 7- Michała Kulpińskiego

Grupa najstarsza o charakterze rekreacyjno-sportowym. Zawodnicy nie mieli większych problemów, żeby przenieść umiejętności ściankowe na wspinanie w skałach, co skutkowało prowadzeniem dróg w trudnościach VI.4 dla Marysi Lipkowicz (2 próba) i VI.3 dla Michała Strojnego (również 2 próba). Najmłodszy w grupie- Antek poprowadził OS VI .2 „Weź Byka za rogi” na Zipserowej Czubie. To trudne VI.2. Reszta grupy także nie próżnowała, prowadząc i wędkując dużą liczbę dróg w przedziale V – VI.1. Praca z tak samodzielnymi i dojrzałymi wspinaczami to sama przyjemność, również za sprawą możliwości wspólnego wspinania i opracowywania patentów na drogi :) 

Grupa Michała Kulpińskieg (fot. Dominika Sawczuk)

Grupa 8- Tomka Jabłońskiego

Grupa dorosłych bardzo zróżnicowana poziomem. Od osób dla których wyjazd był pierwszą okazją do kontaktu ze skałą i do wspinania poza panelem, przez osoby doświadczone o dość różnych ambicjach, aż po wspinaczy snujących już plany taternickie.

Mimo naturalnych rodzicielskich marzeń o ucieczce od zgiełku i tak bez wyjątku kończyliśmy gdzieś przy grupach młodszych, aby się wzajemnie wspierać.

W czasie wspinaczki zdarzały się przejścia i dróg o trudnościach III+, jak też VI Trad. Ta rozpiętość ambicji i umiejętności sprawiała, że zespoły nie wchodziły sobie w drogę, a każdy miał coś dla siebie. Na ogół było bardzo wesoło i żartobliwie, a także satysfakcjonująco. Wszyscy chętnie sobie nawzajem pomagali i okazywali wiele wsparcia.

Zdawało się, że opanowywanie nowych umiejętności wogóle nie sprawia problemów – nikomu z grupy. Kasia pokonywała drogi w nieznanych sobie wcześniej formacjach, Radek imponował przejściami sportowymi czasem wymagającymi patentowania, Dominika świetnie opanowała prowadzenie i przepinki (a także zrobiła nam wiele fantastycznych zdjęć), Paweł ukończył z sukcesem wiele różnorodnych dróg i doskonale asekurował, Tomek zaprezentował żelazną psychę oraz imponujące tempo opanowania tajników asekuracji własnej.

Obóz zakończyliśmy przejściami wielowyciągowymi na własnej asekuracji, na linach połówkowych, o trudnościach VI+, przy czym organizacja wielowyciągów na drogach nie koniecznie do tego przystosowanych o raczej nie imponującej długości wzbudzała uzasadnioną wesołość u kolegów instruktorów. Wartości ćwiczeń jednak nie sposób przecenić.

Oprócz realizacji planów świetna atmosfera sprawiła, że wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

Grupa Tomka (fot Dominika Sawczuk)

A poza wspinaniem?

Najważniejsze było oczywiście wspinanie, ale nie zabrakło też innych atrakcji: pluskania w  rzece, pływania w jeziorze, ognisk i różnych zabaw. W tym roku rekordy popularności biło Frisbee. Gra była za zwyczaj bardzo zacięta, a jej mistrzem bezsprzecznie został Theo, który przypłacił to niestety  złamaniem palca. Frisbee jak się okazało to bardzo ekstremalny sport, szczególnie w wykonaniu ekstremalnych graczy ;).

Agamowicze, którzy jeżdżą z nami regularnie, już od pierwszego dnia obozu nie mogli się doczekać nocnej zabawy. Nikt nie wierzył w zapewnienia instruktorów, że w tym roku nic takiego nie będzie. Wszyscy wiedzieli, że zabawy nocnej nie może zabraknąć. Mieli rację :)

 W tym roku były to nocne podchody. Nasi podopieczni, podzieleni na 6 grup, mieli za zadanie, odnaleźć znaki walońskie i dzięki nim odgadnąć hasło, które było podpowiedzią jak dotrzeć do skarbu Walonów.  Nasza gra nocna ściśle wiązała się ze średniowieczną historią tego rejonu Sudetów.  

Walończycy, Walonowie, to lud romański, który przybył  tu w czasie podboju Galii przez Rzymian . Trudnili się odnajdywaniem,  wydobywaniem i przetwarzania bogactw naturalnych: srebra i złota,   kamieni szlachetnych- ametystu, kryształu górskego, kwarcytów, .granatów, szafirów, szmaragdów, rubinów i cyrkonów.

Do dnia dzisiejszego zachowały się liczne ślady po tych średniowiecznych geologach – to ryte na skałach tajemne znaki walońskie, kierujące do skarbca Ducha Gór. Właśnie  takich znaków trzeba było odszukać.

Skarby były ukryte na wodach zalanego kamieniołomu w Rudawach Janowickich. Znalazły go wszystkie grupy, a był nim najcenniejszy dla wspinaczy kruszec- magnezja! O dziwo pierwsza startując grupa nie była pierwsza a pierwsi zdobywcy skarbu odnaleźli tylko jeden znak! Zabawy było co niemiara, zwłaszcza dla instruktorów, którzy byli grupą „walońskich uciekinierów”. Podchody zakończyły się ogniskiem, gdzie wyłoniliśmy wygranych – tych bardziej i tych najbardziej. .

Kolejną atrakcją był skok z kilkunastometrowej skały. Z dołu wyglądało bardzo niepozornie, ale gdy stanęło się na górze…. Niektórzy skakali nawet po 7 razy! Nie wszyscy zdecydowali się na skok. Trudno, może za rok się odważą. Po skakaniu poszliśmy na lody do Szwajcarki- starego górskiego schroniska, które pamięta takie sławy jak Wanda Rudkiewicz, Alek Lwow i innych wybitnych wspinaczy.

Skok (fot. Dominika Sawczuk)

Panowały niesamowite upały, które w czasie wspinania nie dawały się bardzo we znaki, gdyż wspinaliśmy się na zacienionych drogach. Jednak po obiedzie rytuałem stały się spacery nad rzekę. W najbardziej upalny dzień pojechaliśmy nad jezioro. Okazało się, że niemal wszyscy są świetnymi pływakami. Wspinacze są dobrzy we wszystkich sportach!

Rest day- (fot. Dominika Sawczuk)

Bardzo dziękujemy naszym sponsorom PolarSport i Mammut za pomoc sprzętową i wspaniałe polary i koszulki. Wielkie podziękowania dla naszego klubu- KW Warszawa za wsparcie finansowe mniej zamożnych wspinaczy. Dziękujemy rodzicom za wszelką pomoc, a Dominice Sawczuk za piękne zdjęcia.

Dziękuję wszystkim trenerom i pomocnikom (Magdzie Salwowskiej, Marzenie Grocholskiej, Jankowi Orlińskiemu i Szymonowi Doradzińskiemu) za mega pracę, cierpliwość, zaangażowanie i w ogóle za wszystko. Nie ma lepszych trenerów niż Wy!  

No i oczywiście nie ma wspanialszych zawodników niż nasi! Dzięki dzieciaki za wspaniały obóz!

Gosia Kusztelak, Paweł Haciski, Mateusz Szmajda, Przemek Kusztelak, Łukasz Perkowski, Michał Kulpiński, Tomek Jabłoński


Petzen Climbing Trophy 2019

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 20 lipca 2019, Możliwość komentowania Petzen Climbing Trophy 2019 została wyłączona

Zawody wspinaczkowe w Austriackim Petzen to jedne z najważniejszych w Europie zawodów wspinaczkowych dla dzieci do lat 14. Obejmują starty w trzech konkurencjach- na czas, w prowadzeniu i w boulderingu.  W każdej konkurencji można było zdobyć medal. Wszystkie trzy składały się na wynik klasyfikacji generalnej. Wystartowało 5 zawodników z Agamy: Moris Cholewa, Pola Pietkiewicz, Marcel Cholewa, Antek Rygiel i Marysia Lipowicz. Wynik naszej grupy jak zwykle znakomity! Zacznijmy jednak od początku:

Nasi zawodnicy bardzo solidnie przygotowywali się do tych zawodów. W ciągu roku szkolnego było to trudne, bo harmonogram zawodów Pucharu Polski uniemożliwiał regularne treningi. Gdy tylko nadeszły wakacje i skończyły się zawody w Polsce można się było skoncentrować na zawodach w Petzen.  Marysia i Antek pojechali na obóz w Sokoliki, gdzie nie tylko szlifowali technikę wspinaczki w skałach. Wieczorem,  pomimo upałów trenowali jeszcze na drążku i chwytotablicy. Wyniki w skałach były imponujące i wróżyły dobre rezultaty na zawodach. Marysia poprowadziła VI.3 OS i VI.4 w drugiej próbie, a Antek z łatwością przeszedł  trudne VI.2+ w stylu OS..

Pola i Marcel w tym roku nie mogli pojechać na obóz. Pola tuż przed zawodami zmagała się z bardzo poważną kontuzją stawu skokowego. Mimo to dzielnie trenowała na ścianie na tyle, na ile pozwoliła jej na to kontuzja. Pojechała jednak potrenować na panelu do Insbrucka gdzie wspinają się najlepsi zawodnicy na świecie.  Pola spotkała tam swoją idolkę wspinaczkową Janje Garnbret i poprowadziła bardzo trudne drogi o wycenie do VI.4. 

Marcel na początku wakacji startował w Biegach Przeszkodowych OCR, a przed zawodami w Petzen  pojechał trenować na panelu. wraz z ekipą  z Wrocławia, więc niestety nie był na naszym obozie. Pomimo tego poszło mu doskonale.

Zdobyliśmy cztery medale: Marysia złoty w boulderach, a Marcel srebro w prowadzeniu oraz brąz w boulderingu i na czas. Moris wystartował w najmłodszej grupie, w której najważniejszy był udział i dobra zabawa. Moris podobnie jak inni z jego grupy też zdobył medal. Agama tym samym wywalczyła 5 medali!!!

Marcel Cholewa- trzykrotny medalista i zdobywca 3 miejsca w klasyfikacji generalnej

Marysia Lipowicz zdobyła złoto w boulderach i 2 miejsce w klasyfikacji generalnej

Wyniki Poli biorąc pod uwagę jej niedawną kontuzję też są bardzo dobre. Pola była 11 w klasyfikacji generalnej  

Antek zajął doskonałe 6 miejsce w czasówce. W prowadzeniu i na boulderach poszło mu gorzej, ale 19 miejsce w klasyfikacji generalnej to całkiem niezły wynik.

Antka w następny weekend czekają jeszcze Mistrzostwa Polski Młodzików. Trzymamy kciuki!!

  boulder prowadzenie czas klasyfikacja generalna
Lipovic Marysia 1 4 6 2
Cholewa Marcel 3 2 3 3
Pietkiewicz Pola 14 10 10 11
Rygiel Antek 38 29 6 19

Wyniki naszych zawodników w PETZEN CLIMBING TROPHY


 • Czerwiec 2021
  P W Ś C P S N
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930  
 • Kategorie

 • © Copyright 2012 Agamawspin – sekcja wspinaczkowa. All Rights Reserved.
  Phasellus elementum tristique nullaortor placerat vel. Vestibulum consectetur, purus id dapibus cursus.
  Designed by divbox.pl