O nas

Klub Wspinaczkowy Agama jest Uczniowskim Klubem Sportowym, który zrzesza dzieci, rodziców i przyjaciół Klubu.

Sekcja Wspinaczki Sportowej Juniorów „Agama” powstała w listopadzie 2001r. przy Klubie Wysokogórskim Warszawa. Od grudnia 2019 roku jesteśmy oddzielnym, zrzeszonym w PZA klubem- Uczniowskim Klubem Sportowym o nazwie Klub Wspinaczkowy Agama. Jest to jeden z największych klubów wspinaczkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce.

Nasza Misja

Agama jest klubem wspinaczkowym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej głównym celem jest wszechstronny rozwój wspinaczkowy jego członków. Wysoko wykwalifikowana kadra, duże doświadczenie (sekcja istnieje od 2001 roku), oraz wyniki uzyskiwane przez członków i wychowanków sekcji (sportowe, jak i ogólnowspinaczkowe) są gwarantem najwyższej jakości zajęć.

 • Naszą misją jest „zarażenie” dzieci, młodzieży i dorosłych pasją do wspinaczki.
 • Pokazujemy, czym jest wspinaczka i jak wiele ma odsłon. Uczymy stawiania pierwszych kroków wspinaczkowych na sztucznej ściance, zasad asekuracji we wspinaczce, oraz podstawowych operacji sprzętowych. Uczymy różnych dyscyplin wspinaczkowych (buldering, prowadzenie, czasówki) i różnych technik wspinaczkowych.
 • Wyjeżdżamy razem na obozy w skałach, na zawody wspinaczkowe i pokazujemy dalsze możliwości rozwoju (m.in. góry).
 • Tworzymy indywidualny plan treningowy, uczymy samodzielnego planowania procesu treningowego, przygotowania się do zawodów i do wspinaczki w skałach.
 • Organizujemy od 20 lat zawody wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży, które są włączone do Pucharu Polski
 • Stawiamy na kompleksowy rozwój dzieci i młodzieży. Członkowie Agamy osiągają wiele sukcesów sportowych (m.in. wielokrotne Mistrzostwo Polski w każdej grupie wiekowej, trzykrotne wicemistrzostwo świata).
 • Dla nas liczy się jednak nie tylko wynik sportowy. Co prawda stanowi on ważny miernik rozwoju, ale nie jedyny. Równie ważny jest stabilny i wszechstronny rozwój zarówno fizyczny, psychiczny, emocjonalny i społeczny.
 • Dzieciaki z sekcji, oprócz własnych treningów, pomagają rozpowszechnić ten sport wśród swoich rówieśników i dorosłych angażując się w organizację różnego rodzaju inicjatyw (m.in. „Lato w mieście” i „Zima w mieście”, zajęcia wspinaczki dla dzieci z rodzin patologicznych, dzieci z Domów Dziecka, czy dzieci niepełnosprawnych). Aktualnie w Agamie trenuje sekcja dzieci niepełnosprawnych. Uczestniczy w niej regularnie 8 dzieci z niepełnosprawnościami, a pomagają im pozostali Agamowicze.
 • Jak pokazuje historia, dzięki takiemu podejściu wychowaliśmy już wielu „prawdziwych  wspinaczy” zarówno wybitnych sportowców, członków Kadry Narodowej, górskich i skalnych wspinaczy, i znakomitych instruktorów, roudsetterów i ekiperów, z których wielu prowadzi teraz treningi w Agamie.

Dla kogo?

Prowadzimy zajęcia dla osób w niemal każdym wieku (od 5 lat). Poziom umiejętności także nie jest żadną przeszkodą. Z nami postawicie zarówno pierwsze kroki, udoskonalicie swoje umiejętności w sekcji rekreacyjnej, jak i wprowadzimy Was w świat wyczynowego treningu dla sportowców.

Regularnie w zajęciach uczestniczy około 50 osób w wieku od 6 do 19 lat. Pomimo tak dużej różnicy wiekowej stanowimy naprawdę zgrany zespół. Łączy nas wspólna pasja.

Treningi

Treningi na sztucznej ściance w naszych warunkach klimatycznych są nieodzownym elementem treningu wspinaczkowego. Służą przygotowaniu do zawodów i do wspinaczki w skałach. Gdy tylko robi się ciepło staramy się trenować na „świeżym powietrzu”. Ponieważ w skały jest z Warszawy daleko, wspinamy się na podwarszawskich bunkrach, pod mostami nad Wisłą.

Obozy wspinaczkowe

Latem jeździmy na wyjazdy treningowe w skały. Byliśmy już na 47 obozach w skałach Jury Krakowsko- Częstochowskiej, w Sokolikach, oraz w Austrii, w Hiszpanii i we Francji, na Słowacji, w Niemczech.

Obozy w skałach Jury Krakowsko- Częstochowskiej

Obozy na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej są organizowane dla wszystkich, nawet najmłodszych członków sekcji. Dla wielu osób obóz stanowi pierwszy kontakt z „prawdziwą skałą”. Muszą więc poznać zasady zachowania się i bezpieczeństwa w skałach, nauczyć posługiwania się sprzętem wspinaczkowym i samodzielnej asekuracji.

Program obozu obejmuje nie tylko wspinaczkę po najpiękniejszych skalnych ścianach ścianach. Gdy jest brzydka pogoda i starcza czasu, ćwiczymy operacje linowe, zwiedzamy okoliczne zamki, bazę Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wchodzimy do jaskiń,
szukamy ukrytych w skałach skarbów. Obowiązkowym punktem programu jest również zjazd tyrolką, przejście mostu linowego, lub skok z ogromnego drzewa.

Starsi zdobywają tu swoje pierwsze uprawnienia wspinaczkowe – przechodzą kurs wspinaczki skalnej. Wszyscy czekają na ten najważniejszy obóz przez cały rok.

Obozy za granicą

Obozy w Austrii, we Francji i w Hiszpanii, w Niemczech, na Słowacji to już wyjazdy wspinaczkowe „wytrawnych wspinaczy”. Brały w nich udział tylko starsze dzieci, które posiadają już uprawnienia wspinaczki skalnej.

Uczestnictwo w zawodach

Wielu członków sekcji bierze udział w zawodach wspinaczkowych rangi Mistrzostw Polski i  Pucharu Polski i należą do ścisłej czołówki. Rok w rok zawodnicy Agamy zajmują najwyższe miejsca na  podium. W tym roku również wywalczyli medale w każdej konkurencji i w każdej kategorii wiekowej.

Schemat szkolenia w Klubie Wspinaczkowym Agama

Poziom początkujący:

Dla kogo: dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaniem oraz dla osób, które nie trenowały wcześniej w Agamie;

Wiek: od 5 lat, w zależności od wieku, instruktor indywidualnie ustala program szkolenia i dobiera odpowiednie metody;

Forma: zajęcia indywidualne z instruktorem;

– Zakres szkolenia: zasady obowiązujące na ściance wspinaczkowej, podstawy wspinania, nauka posługiwania się sprzętem wspinaczkowym, nauka asekuracji;

Cel: przygotowanie do zajęć w grupie na poziomie rekreacyjnym. Każdy nowy członek sekcji musi przejść indywidualne szkolenie z asekuracji i posługiwania się sprzętem wspinaczkowym. Czas trwania szkolenia na poziomie podstawowym zależny od wieku uczestnika oraz innych czynników; instruktor decyduje kiedy uczestnik może dołączyć do treningów w grupie;

Weryfikacja celu: sprawdzenie przez instruktora nabytych umiejętności; Szkolenie jest zakończone egzaminem praktycznym z asekuracji. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć – choć nie wyłączyć całkowicie – ryzyko wypadku.

Poziom rekreacyjny:

Dla kogo: dla osób, które odbyły szkolenie na poziomie początkującym, bądź (w przypadku osób, które wspinały się wcześniej) zostały sprawdzone przez instruktora, że posiadają wiedzę i umiejętności wymagane na tym poziomie. Wszyscy uczestnicy zajęć asekurują się w nawzajem, więc czynność ta musi być perfekcyjnie opanowana.

Wiek: istnieją 4 grupy wiekowe – grupa dla najmłodszych dzieci w wieku 5- 8 lat, grupa dla dzieci w wieku 8- 13 lat, grupa dla młodzieży w wieku 13-19 lat, grupa dla dorosłych- rodziców i przyjaciół Klubu.

Forma i czas zajęć: 1-1,5 godz., 3 razy w tygodniu, w grupach maksymalnie 8 osobowych;

Zakres szkolenia: nauka i doskonalenie techniki wspinania, nauka różnych dyscyplin wspinaczkowych (buldering, na trudność, na czas), trening ogólnorozwojowy;

Cel: przygotowanie do samodzielnego wspinania na sztucznej ściance, przygotowanie do wspinania w skałkach;

Weryfikacja celu: okresowe sprawdziany, starty w zawodach rekreacyjnych, wyjazdy sekcyjne w skałki;

Poziom sportowy:

– Dla kogo: dla osób, które odbyły szkolenie na poziomie rekreacyjnym i instruktorzy stwierdzą, iż są gotowe na podjęcie treningów na poziomie sportowym;

– Wiek: istnieją 2 grupy wiekowe – grupa 1 dla dzieci w wieku 8- 13 lat, oraz grupa 2 dla młodzieży w wieku 13-19 lat;

– Forma: zajęcia 1,5- 2godz, 3 razy w tygodniu, w grupach maksymalnie 8 osobowych;

– Zakres szkolenia: trening sportowy indywidualnie dobierany do wieku, celów sportowych oraz kalendarza zawodów i wyjazdów;

– Cel: przygotowanie do zawodów sportowych; przygotowanie do wspinaczki sportowej w skałkach

– Weryfikacja celu: wyniki na zawodach sportowych, testy sprawnościowe, wyniki w skałkach.

Małgorzata Kusztelak

Tel.: 502 63 70 72,

m-kusztelak@o2.pl


 • maj 2024
  P W Ś C P S N
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • Kategorie

 • © Copyright 2012 Agamawspin – sekcja wspinaczkowa. All Rights Reserved.
  Phasellus elementum tristique nullaortor placerat vel. Vestibulum consectetur, purus id dapibus cursus.
  Designed by divbox.pl