O nas

W ciągu ostatnich dwudziestu lat szczególnie wzrosła popularność wspinaczki sportowej jako sportu dzieci i młodzieży. W Mistrzostwach Polski i Pucharach Polski Juniorów startuje tak duża liczba młodych wspinaczy, że zawody przeciągają się do późnych godzin nocnych. W całej Polsce powstają sekcje wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż ruch we wspinaczce, w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu, niezwykle wszechstronnie oddziałuje na wszystkie mięśnie, stymuluje rozwój sprawności fizycznej młodzieży i niesie wyjątkowe korzyści zdrowotne. Doceniono szczególną rolę tego sportu w kształtowaniu nie tylko fizycznej strony osobowości. Zdobywanie szczytu daje poczucie siły i wiary we własne możliwości. Asekuracja partnera, związanie się z nim liną, kształtuje poczucie odpowiedzialności. Najważniejsze jest to, że wspinanie się na sztucznych ściankach i w skałkach sprawia ogromną przyjemność.

Sekcja Wspinaczki Sportowej Juniorów „Agama” przy Klubie Wysokogórskim Warszawa powstała w listopadzie 2001r. Jest to największa sekcja wspinaczkowa dla dzieci i młodzieży w Warszawie i jedna z największych w Polsce.

Regularnie w zajęciach uczestniczy około 40 osób w wieku od 6 do 19 lat. Pomimo tak dużej różnicy wiekowej stanowimy naprawdę zgrany zespół. Łączy nas wspólna pasja.

Dzieciaki z sekcji oprócz własnych treningów pomagają rozpowszechnić ten sport wśród swoich rówieśników i wśród dorosłych. Sekcja Agama organizuje na ściance wspinaczkowej „Lato w mieście” i „Zimę w mieście”, prowadzi zajęcia wspinaczki dla dzieci z rodzin patologicznych, dla dzieci z Domów Dziecka i dla dzieci niewidomych..

Sekcja Wspinaczki sportowej „Agama” działa przy Klubie Wysokogórskim Warszawa- największym klubie wspinaczkowym w Polsce.

Trenerzy

Treningi na sztucznej ścianie prowadzi Małgorzata Kusztelak, Kuba Jodłowski,Mateusz Szmajda, Michał Kulpiński, Zuzia Maciejczyk,Hubert Przytulak, Tomek Zacharewicz. Z sekcją współpracują też Przemek Kusztelak, Paweł Haciski,  W czasie obozów w skałach pomaga im jeszcze kilku instruktorów, oraz liczna grupa zaprzyjaźnionych z sekcją wspinaczy, z których wielu należy do polskiej czołówki.

Treningi

Treningi na sztucznej ściance w naszych warunkach klimatycznych są nieodzownym elementem treningu wspinaczkowego. Służą przygotowaniu do zawodów i do wspinaczki w skałach. Gdy tylko robi się ciepło staramy się trenować na „świeżym powietrzu”. Ponieważ w skały jest z Warszawy daleko, wspinamy się na podwarszawskich bunkrach, pod mostami nad Wisłą.

Obozy wspinaczkowe

Latem jeździmy na wyjazdy treningowe w skały. Byliśmy już na 13 obozach w skałach Jury Krakowsko- Częstochowskiej, w Sokolikach, oraz w Austrii, w Hiszpanii i we Francji.

Obozy w skałach Jury Krakowsko- Częstochowskiej

Obozy na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej są organizowane dla wszystkich, nawet najmłodszych członków sekcji. Dla wielu osób obóz stanowi pierwszy kontakt z „prawdziwą skałą”. Muszą więc poznać zasady zachowania się i bezpieczeństwa w skałach, nauczyć posługiwania się sprzętem wspinaczkowym i samodzielnej asekuracji.

Program obozu obejmuje nie tylko wspinaczkę po najpiękniejszych ścianach Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Gdy jest brzydka pogoda i starcza czasu, zwiedzamy bazę Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wchodzimy do jaskiń,
szukamy ukrytych w skałach skarbów. Obowiązkowym punktem programu jest również zjazd kolejką amerykańską, przejście mostu linowego, czy skok z ogromnego drzewa.

Starsi zdobywają tu swoje pierwsze uprawnienia wspinaczkowe – przechodzą kurs wspinaczki skalnej. Czekają na ten najważniejszy obóz przez cały rok.

Obozy za granicą

Obozy w Austrii, we Francji i w Hiszpanii, w Niemczech, na Słowacji to już wyjazdy wspinaczkowe „wytrawnych wspinaczy”. Brały w nich udział tylko starsze dzieci, które posiadają już uprawnienia wspinaczki skalnej

Uczestnictwo w zawodach

Wielu członków sekcji bierze udział w zawodach wspinaczkowych rangi Mistrzostw Polski i  Pucharu Polski i należą do ścisłej czołówki. Rok w rok zawodnicy Agamy zajmują najwyższe miejsca na  podium. W tym roku również wywalczyli medale w każdej konkurencji i w każdej kategorii wiekowej.
W kategorii juniorów Dominika Majszczyk, Antek Rygiel,  Marcel Cholewa, Pola Pietkiewicz, Wojtek Michlewski, Antek Kalinowski, Ignacy Kuryłowicz to tegoroczni medaliści.

Zasady uczestnictwa w  treningach „Agamy”

W zajęciach sekcji Agama mogą uczestniczyć tylko członkowie Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Każdy więc musi zapisać się do KWW. W tym celu trzeba zapisać się do KWW (zakładka „zapisz się”), dostarczyć zgodę rodziców, opłacić składkę klubową.

 

Trener Wspinaczki Sportowej

 

Małgorzata Kusztelak

Tel.: 502 63 70 72,

m-kusztelak@o2.pl


 • Lipiec 2020
  P W Ś C P S N
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • Kategorie

 • © Copyright 2012 Agamawspin – sekcja wspinaczkowa. All Rights Reserved.
  Phasellus elementum tristique nullaortor placerat vel. Vestibulum consectetur, purus id dapibus cursus.
  Designed by divbox.pl