CELE, ZASADY I REGULAMIN FUNKCJONOWANIA KLUBU WSPINACZKOWEGO AGAMA
Klub Wspinaczkowy Agama jest Uczniowskim Klubem Sportowym, który zrzesza dzieci, rodziców i przyjaciół Klubu.
Nasza Misja
Agama jest klubem wspinaczkowym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej głównym celem jest wszechstronny rozwój wspinaczkowy jego członków. Wysoko wykwalifikowana kadra, duże doświadczenie (sekcja istnieje od 2001 roku), oraz wyniki uzyskiwane przez członków i wychowanków sekcji (sportowe, jak i ogólnowspinaczkowe) są gwarantem najwyższej jakości zajęć.
- Naszą misją jest „zarażenie” dzieci, młodzieży i dorosłych pasją do wspinaczki.
- Pokazujemy, czym jest wspinaczka i jak wiele ma odsłon. Uczymy stawiania pierwszych kroków wspinaczkowych na sztucznej ściance, zasad asekuracji we wspinaczce, oraz podstawowych operacji sprzętowych. Uczymy różnych dyscyplin wspinaczkowych (buldering, prowadzenie, czasówki) i różnych technik wspinaczkowych.
- Wyjeżdżamy razem na obozy w skałach, na zawody wspinaczkowe i pokazujemy dalsze możliwości rozwoju (m.in. góry).
- Tworzymy indywidualny plan treningowy, uczymy samodzielnego planowania procesu treningowego, przygotowania się do zawodów i do wspinaczki w skałach.
- Organizujemy od 20 lat zawody wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży, które są włączone do Pucharu Polski
- Stawiamy na kompleksowy rozwój dzieci i młodzieży. Członkowie Agamy osiągają wiele sukcesów sportowych (m.in. wielokrotne Mistrzostwo Polski w każdej grupie wiekowej, trzykrotne wicemistrzostwo świata).
- Dla nas liczy się jednak nie tylko wynik sportowy. Co prawda stanowi on ważny miernik rozwoju, ale nie jedyny. Równie ważny jest stabilny i wszechstronny rozwój zarówno fizyczny, psychiczny, emocjonalny i społeczny.
- Dzieciaki z sekcji, oprócz własnych treningów, pomagają rozpowszechnić ten sport wśród swoich rówieśników i dorosłych angażując się w organizację różnego rodzaju inicjatyw (m.in. „Lato w mieście” i „Zima w mieście”, zajęcia wspinaczki dla dzieci z rodzin patologicznych, dzieci z Domów Dziecka, czy dzieci niepełnosprawnych). Aktualnie w Agamie trenuje sekcja dzieci niepełnosprawnych. Uczestniczy w niej regularnie 8 dzieci z niepełnosprawnościami, a pomagają im zdrowi Agamowicze.
- Jak pokazuje historia, dzięki takiemu podejściu wychowaliśmy już wielu „prawdziwych wspinaczy” zarówno wybitnych sportowców, członków Kadry Narodowej, górskich i skalnych wspinaczy, i znakomitych instruktorów, roudsetterów i ekiperów, z których kilku prowadzi teraz treningi w Agamie.
Dla kogo?
Prowadzimy zajęcia dla osób w niemal każdym wieku (od 5 lat). Poziom umiejętności także nie jest żadną przeszkodą. Z nami postawicie zarówno pierwsze kroki, udoskonalicie swoje umiejętności w sekcji rekreacyjnej, jak i wprowadzimy Was w świat wyczynowego treningu dla sportowców.
Schemat szkolenia w Klubie Wspinaczkowym Agama
Poziom początkujący:
– Dla kogo: dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaniem oraz dla osób, które nie trenowały wcześniej w Agamie;
– Wiek: od 5 lat, w zależności od wieku, instruktor indywidualnie ustala program szkolenia i dobiera odpowiednie metody;
– Forma: zajęcia indywidualne z instruktorem;
– Zakres szkolenia: zasady obowiązujące na ściance wspinaczkowej, podstawy wspinania, nauka posługiwania się sprzętem wspinaczkowym, nauka asekuracji;
– Cel: przygotowanie do zajęć w grupie na poziomie rekreacyjnym. Każdy nowy członek sekcji musi przejść indywidualne szkolenie z asekuracji i posługiwania się sprzętem wspinaczkowym. Czas trwania szkolenia na poziomie podstawowym zależny od wieku uczestnika oraz innych czynników; instruktor decyduje kiedy uczestnik może dołączyć do treningów w grupie;
– Weryfikacja celu: sprawdzenie przez instruktora nabytych umiejętności; Szkolenie jest zakończone egzaminem praktycznym z asekuracji. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć – choć nie wyłączyć całkowicie – ryzyko wypadku.
Poziom rekreacyjny:
– Dla kogo: dla osób, które odbyły szkolenie na poziomie początkującym, bądź (w przypadku osób, które wspinały się wcześniej) zostały sprawdzone przez instruktora, że posiadają wiedzę i umiejętności wymagane na tym poziomie. Wszyscy uczestnicy zajęć asekurują się w nawzajem, więc czynność ta musi być perfekcyjnie opanowana.
– Wiek: istnieją 4 grupy wiekowe – grupa dla najmłodszych dzieci w wieku 5- 8 lat, grupa dla dzieci w wieku 8- 13 lat, grupa dla młodzieży w wieku 13-19 lat, grupa dla dorosłych- rodziców i przyjaciół Klubu.
– Forma i czas zajęć: 1-1,5 godz., 3 razy w tygodniu, w grupach maksymalnie 8 osobowych;
– Zakres szkolenia: nauka i doskonalenie techniki wspinania, nauka różnych dyscyplin wspinaczkowych (buldering, na trudność, na czas), trening ogólnorozwojowy;
– Cel: przygotowanie do samodzielnego wspinania na sztucznej ściance, przygotowanie do wspinania w skałkach;
– Weryfikacja celu: okresowe sprawdziany, starty w zawodach rekreacyjnych, wyjazdy sekcyjne w skałki;
Poziom sportowy:
– Dla kogo: dla osób, które odbyły szkolenie na poziomie rekreacyjnym i instruktorzy stwierdzą, iż są gotowe na podjęcie treningów na poziomie sportowym;
– Wiek: istnieją 2 grupy wiekowe – grupa 1 dla dzieci w wieku 8- 13 lat, oraz grupa 2 dla młodzieży w wieku 13-19 lat;
– Forma: zajęcia 1,5- 2godz, 3 razy w tygodniu, w grupach maksymalnie 8 osobowych;
– Zakres szkolenia: trening sportowy indywidualnie dobierany do wieku, celów sportowych oraz kalendarza zawodów i wyjazdów;
– Cel: przygotowanie do zawodów sportowych; przygotowanie do wspinaczki sportowej w skałkach
– Weryfikacja celu: wyniki na zawodach sportowych, testy sprawnościowe, wyniki w skałkach.
Regulamin i zasady uczestnictwa w Klubie Wspinaczkowym Agama
Członkowie sekcji
- W treningach sekcji mogą uczestniczyć tylko członkowie Klubu Wspinaczkowego Agama, którzy opłacili bieżące składki miesięczne.
- Członkowie sekcji biorąc udział w zawodach wspinaczkowych reprezentują Klub Wspinaczkowy Agama.
- Członkowie Klubu Agama mają opracowywany indywidualny program rozwoju. Program ten ustalają trenerzy Agamy.
Nowi członkowie
Procedura dla każdej osoby rozpoczynającej treningi w Klubie Wspinaczkowym Agama jest następująca:
– Rozmowa wstępna z rodzicami bądź opiekunami prawnymi osoby niepełnoletniej, a w przypadku dorosłych z samym kandydatem. Temat rozmowy obejmuje m.in. zasady funkcjonowania sekcji, zasady obowiązujące we wspinaczce sportowej, ryzyko związane z uprawianiem wspinaczki, oraz konieczność wykupienia ubezpieczenia NNW. Rozmowa kończy się podpisaniem zgody rodziców na członkostwo dziecka w Klubie Wspinaczkowym Agama. Warunkiem przystąpienia do Klubu Wspinaczkowego Agama i uczestnictwa w zajęciach Klubu jest złożenie następujących dokumentów:
- W przypadku osoby niepełnoletniej zgody rodziców na członkostwo dziecka w Klubie Wspinaczkowym Agama. Zgoda zawiera również oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych dziecka do uprawiania wspinaczki, oraz o posiadaniu ubezpieczenia NNW we wspinaczce sportowej.
- W przypadku osób dorosłych oświadczenia o posiadanych umiejętnościach asekuracji we wspinaczce, o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania wspinaczki, oraz o posiadaniu ubezpieczenia NNW we wspinaczce sportowej.
- Dowodu wpłaty na konto Klubu wpisowego i składki miesięcznej za miesiąc, w którym nastąpiło przystąpienie do Agamy.
- Zapisanie się przez formularz elektroniczny
- W przypadku osób początkujących, warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest odbycie indywidualnego szkolenia na poziomie podstawowym (opis powyżej);
- W przypadku osób deklarujących poziom wyższy, indywidualne sprawdzenie posiadanych umiejętności; kwalifikację do odpowiedniej grupy przeprowadza instruktor Agamy prowadzący zajęcia w grupie, do której ma trafić uczestnik (po przeprowadzonym wywiadzie), bądź Małgorzata Kusztelak.
Instruktorzy Agamy
Pomimo, iż zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w Polsce, do prowadzenia zajęć ze wspinaczki nie ma konieczności posiadania uprawnień instruktorskich, w celu dbania o jakość i bezpieczeństwo zajęć prowadzonych w sekcji wspinaczkowej Agama wprowadza się następujące przepisy wewnętrzne.
- Prowadzący zajęcia indywidualne na poziomie początkującym
Zajęcia indywidualne na poziomie początkującym mogą być prowadzone jedynie przez osoby posiadające do tego stosowne uprawnienia, tzn. instruktorzy i trenerzy wspinaczki sportowej, instruktorzy wspinaczki skalnej PZA, operatorzy ściany wspinaczkowej; ponadto wymagana jest dodatkowo umiejętność pracy z dziećmi i posiadana praktykę w tym zakresie.
- Prowadzący zajęcia grupowe na poziomie rekreacyjnym j.w.
- Prowadzący zajęcia grupowe na poziomie sportowym j.w.
- Pomocnicy
Pomocnikami Agamy mogą być osoby, które posiadają duże i udokumentowane doświadczenie w uczestnictwie i współprowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży, które przejdą specjalistyczne szkolenie i zdadzą egzamin poświadczający posiadaną wiedzę i nabyte umiejętności. Osoba taka dostaje stosowne zaświadczenie. Pomocnicy Agamy pomagają w organizacji zawodów, imprez okolicznościowych agamy oraz w wyjątkowych sytuacjach w prowadzeniu zajęć grupowych. W każdym przypadku Pomocnik Agamy pracuje pod bezpośrednim nadzorem instruktora i zgodnie z planem szkoleniowym przez niego ustalonym. Pomocnik nie jest samodzielnym pracownikiem, a jedynie osobą wspomagającą Instruktora Agamy.
Liczebność grup
W celu dbania o jakość i bezpieczeństwo zajęć prowadzonych w sekcji wspinaczkowej Agama wprowadza się następujące przepisy wewnętrzne dotyczące liczebności grup.
- Poziom początkujący
Na jednego prowadzącego przypada 1 lub 2 szkolonych.
- Poziom rekreacyjny
Zajęcia na poziomie rekreacyjnym prowadzone są w grupach maksymalnie 8 osobowych. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość uczestnictwa w zajęciach więcej, iż 8 osób. W takim przypadku zajęcia są współprowadzone przez większą liczbę prowadzących, niemniej jednak zawsze obowiązują następujące limity: maksymalnie 8 uczestników przypadająca na jednego Instruktora Agamy, maksymalnie 4 uczestników przypadająca na jednego Pomocnika Agamy, łącznie maksymalnie 12 uczestników w grupie.
- Poziom sportowy
Zajęcia na poziomie sportowym prowadzone są w grupach maksymalnie 8 osobowych. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość uczestnictwa w zajęciach więcej, niż 8 osób. W takim przypadku zajęcia są współprowadzone przez większą liczbę prowadzących, niemniej jednak zawsze obowiązują następujące limity: maksymalnie 8 uczestników przypadająca na jednego Instruktora Agamy, maksymalnie 4 uczestników przypadająca na jednego Pomocnika Agamy, łącznie maksymalnie 12 uczestników w grupie.
Zobowiązania uczestników zajęć
Każdy uczestnik zajęć jest zobowiązany przestrzegać następujących zasad:
- Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa we wspinaczce, stosować się do poleceń instruktora, oraz przestrzegać regulaminu ściany wspinaczkowej, na której trenujemy.
- Wszelkie wątpliwości związane ze wspinaczką i asekuracją należy niezwłocznie zgłaszać instruktorowi.
- Każde gorsze samopoczucie, niedyspozycję lub dolegliwość trzeba koniecznie zgłosić instruktorowi.
- Na treningi należy uczęszczać systematycznie, a każdą nieobecność trzeba wcześniej zgłaszać instruktorowi prowadzącemu i ją usprawiedliwić.
- Nie można spóźniać się na treningi.
- W czasie treningu należy „dać z siebie jak najwięcej” i starać się wykonać wszystkie zadania wyznaczone przez trenera.
- Po zakończeniu treningu trener prowadzący nie odpowiada za bezpieczeństwo uczestników zajęć. Prosimy rodziców o punktualne odbieranie dzieci.
- Jeżeli rodzice wyrażają zgodę na pozostanie dziecka na ściance po treningu konieczne jest przyniesienie trenerowi prowadzącemu pisemnej zgody na samodzielne wspinanie dziecka po zajęciach Agamy.
- Opłaty za zajęcia należy uregulować do 15 dnia każdego miesiąca. Po tym terminie naliczana będzie opłata dodatkowa w wysokości 50zł. Osoby, które nie mają opłaconej bieżącej składki miesięcznej nie zostaną wpuszczone na zajęcia.
- Zwolnienie ze składki miesięcznej możliwe jest tylko w szczególnych przypadkach (np. zwolnienie lekarskie z powodu długiej choroby, ważne sprawy rodzinne). W innych przypadkach składka jest obowiązkowa.
- W przypadku gdy zajęcia nie odbędą się zostaną odrobione w późniejszym terminie.
- Chęć rezygnacji z uczestnictwa w Agamie, zmianę klubu, zmianę ilości treningów w tygodniu należy złożyć w formie pisemnej z minimum miesięcznym wyprzedzeniem. Tym samym uczestnik musi wnieść opłatę za miesiąc, w którym składa rezygnację, oraz następny (nawet jeśli nie będzie uczęszczać na zajęcia). Tym samym uczestnik musi wnieść opłatę za miesiąc, w którym składa rezygnację, oraz następny (nawet jeśli nie będzie uczęszczać na zajęcia).
Wykaz trenerów Agamy:
Małgorzata Kusztelak,
Przemysław Kusztelak
Bartek Biskupski,
Ola Lewicka,
Mateusz Szmajda,
Przemek Kusztelak,
Zuzia Maciejczyk,
Kamil Odzeniak,
Joanna Borer,
Magdalena Salwowska,
Jakub Jodłowski,
Jakub Dobrowolski
Karolina Smulczyńska
Oliwia Klimkiewicz
Konstanty Lewandowski
P | W | Ś | C | P | S | N |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |
DZIECI n
Kategorie
Phasellus elementum tristique nullaortor placerat vel. Vestibulum consectetur, purus id dapibus cursus.
Designed by divbox.pl