Wyjazd wspinaczkowy zawodników Klubu Wspinaczkowego Agama 25 czerwca-1 lipca 2023

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 11 kwietnia 2023, Możliwość komentowania Wyjazd wspinaczkowy zawodników Klubu Wspinaczkowego Agama 25 czerwca-1 lipca 2023 została wyłączona

W tym roku na wakacyjny wyjazd treningowy jedziemy na Jurę Północną do Łutowca.

Łutowiec leży na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych w dorzeczu Pilicy i Warty. Będziemy się wspinać w pięknej, białej jurajskiej skale (jedynej takiej na świecie) w rejonach Łutowiec, Mirów, i pewnie jeszcze w kilu innych. Zwiedzimy ruiny średniowiecznych zamków obronnych z przełomu XIII i XIV w. Nie zabraknie też innych atrakcji, które na razie pozostają tajemnicą…

Zakwaterowanie:

Mieszkać będziemy w schronisku młodzieżowym. Obok budynku znajduje się boisko i duży ogród, w którym chętni mogą rozbić namiot.

Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Łutowcu

Łutowiec 9, 42 -320 Niegowa

tel. 34 315-10-24

sp.lutowiec@elementarz.edu.pl

Wyżywienie: Trzy posiłki dziennie przygotowywane przez gospodarzy. Wegetarian i wegan proszę o informację.

Zapewniamy: Wspinanie, opiekę wykwalifikowanych trenerów i wychowawców, oraz moc niezapomnianych wrażeń.

Dojazd: transport we własnym zakresie.

Przewidywany koszt: około 2000 zł.

Termin zgłoszeń do 30.04.2021. Przedpłata 1000 zł na konto Klubu do 30 kwietnia. Decyduje kolejność zgłoszeń i data wpłaty zaliczki.

Termin wyjazdu:

25.06.2023- 01.07.2023

Spotykamy się 25 czerwca (niedziela) o godzinie 11.00 w schronisku. Wyjeżdżamy 1 lipca (sobota) o godzinie 18.00.

Główne atrakcje:

 • Wspinaczka na najpiękniejsze ściany Jury Krokowsko-Częstochowskiej;
 • Nauka posługiwania się sprzętem wspinaczkowym i samodzielnej asekuracji;
 • Zjazdy oraz wychodzenie na linach;
 • Wycieczki;
 • Gry i zabawy terenowe i linowe (most linowy, skok, lub tyrolka, i wiele innych …).
 • W przypadku starszych uczestników wyjazd ma na celu przygotować Was do samodzielnej wspinaczki w skałach, tak, żebyście umieli poradzić sobie w każdym rejonie skalnym, nie tylko na naszej Jurze.
 • Nauczycie się zakładać stanowiska, poznacie elementy wspinaczki na własnej asekuracji zasady wspinania na drogach wielowyciągowych.
 • Dla chętnych, którzy ukończyli 12 lat pod koniec obozu odbędzie się egzamin na „kartę wspinacza”.

Zapraszamy serdecznie Rodziców. Jeżeli chcą wziąć udział i też się wspinać, możemy stworzyć grupę specjalnie dla rodziców

Od razu po przyjeździe zostawiamy rzeczy idziemy w skały😊. Bardzo proszę przygotować sobie prowiant i wodę na niedzielę (pierwszy dzień wspinania). Obiadokolacja będzie dopiero o godzinie 18-19.

Rodzice muszą wypełnić zgodę na udział dziecka w wyjeździe (w załączniku).

Niezbędny sprzęt wspinaczkowy

Każdy uczestnik musi mieć swój własny sprzęt osobisty: uprząż, woreczek na magnezję, buty wspinaczkowe. Kask, linę i ekspresy można pożyczyć z Klubu w ramach opłaty za obóz. Osoby, które będą mieć komplet sprzętu (sprzęt osobisty, linę, przyrząd asekuracyjny, ekspresy, 2 karabinki zakręcane na zespół) będą mieć niższą opłatę za obóz.

Dzień pierwszy

Od razu po przyjeździe zostawiamy rzeczy idziemy w skały😊. Bardzo proszę przygotować sobie prowiant i wodę na niedzielę (pierwszy dzień wspinania). Obiadokolacja będzie dopiero o godzinie 18-19.

Lista rzeczy, które należy zabrać:

 • śpiwór;
 • karimata;
 • dres do spania;
 • ubranie sportowe (na ciepły i na chłodny dzień);
 • kurtka przeciwdeszczowa i krem przeciwsłoneczny;
 • piłka do nogi, skakanka, guma do skakania i co tam jeszcze chcesz….
 • czapka przeciwsłoneczna lub chusteczka na głowę;
 • plecak na rzeczy, które będziesz zabierać w skały;
 • posiadany sprzęt wspinaczkowy (buty, worek na magnezję i magnezja, kask, uprząż);
 • nie tłukący się kubek do picia;
 • termos lub (i) bidon;
 • długopis i zeszyt;
 • latarka (najlepiej czołówka;)
 • koszulka sekcyjna i polar.
 • zgoda rodziców na udział w wyjeździe
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie uprawiania wspinaczki skałkowej ważne w okresie trwania obozu.
 • oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Osób, które nie będą miały zgody rodziców, ubezpieczenia i oświadczenia lekarskiego, nie dopuścimy do udziału w obozie.

Telefony kontaktowe do instruktorów:

Małgorzata Kusztelak   0-502 63 70 72, m-kusztelak@o2.pl

Mateusz Szmajda 0-693-459-564, mateusz.szmajda@gmail.com


Wspinaczkowy Triatlon Agamy 2022 i Wigilia Agamy

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 22 grudnia 2022, Możliwość komentowania Wspinaczkowy Triatlon Agamy 2022 i Wigilia Agamy została wyłączona

Na ścianie Szkoły Alpinizmu „W Pionie” 18 grudnia zgodnie z agamową tradycją odbyła się nasza Wigilia, na której zjawili się niemal wszyscy klubowicze, trenerzy, rodzice, a także liczne grono „absolwentów” Agamy i przyjaciół Klubu.

Były smaczne ciasta i inne przekąski, pierniczki agamki, cukierki, czekoladki i inne smakołyki. Niektóre Agamowicze upiekli samodzielnie :)

Jak co roku rozegraliśmy wigilijne zawody. W tym roku odbyły się wszystkie możliwe konkurencje.

Prowadzenie
Czasówka
Bouldering

Zawodników podzieliliśmy na 6 grup- 3 chłopaków i 3 dziewcząt w zależności od wieku. Utytułowani, wieloletni zawodnicy startowali z początkującymi zawodnikami, więc regulamin zawodów był nieco odmienny od standardu w celu wyrównania szans.

Dla każdego trenerzy wybierali drogę zgodną z możliwościami i preferencjami zawodnika. Drugą drogę każdy wybierał sobie sam. Powinna być jak najtrudniejsza, co dawało więcej punktów, ale żeby je otrzymać trzeba było zrobić do samego końca.

Wyniki zawodów przerosły wszelkie oczekiwania. Wspólnie zrobiliśmy prawie wszystkie drogi na całej ścianie „W Pionie” od IV do VI.4. Trudniejszych nie było ;).

Bouldery były przykręcone przez naszych trenerów Bartka i Kostka specjalnie na zawody, więc były łatwe i trudne, ciasne i wysięgowe, skoczne i statyczne, siłowe i techniczne. Wymagało to od routsetterów mnóstwo pracy, ale wyszło znakomicie! Najtrudniejszy boulder został pokonany tylko przez Antka Krzosa ale dopiero po zawodach.

Czasówka również była nietypowa. Starsi startowali z zakrytymi oczami :). Niezwykle uczące doświadczenie. Młodsi biegali bez zasłoniętych oczu, ale droga wcale nie należała do łatwych.

Każda grupa miała 1,5 godziny wspinania. Wszyscy zdążyli zrealizować wszystkie zadania. Przystąpiliśmy do ceremonii dekoracji zwycięzców- rozdania dyplomów, pucharów i medali. Medale były nietypowe, a mianowicie z piernika (rozpierniczeni.pl). W 100% ekologiczne :).

Dzięki naszym wspaniałym i wyjątkowo hojnym sponsorom nagrody były wyjątkowo cenne i było ich wyjątkowo dużo :). Każdy uczestnik dostał nagrodę, co nie zdarza się na żadnych innych zawodach.

KW Warszawa, Polarsport, RedPoint, Restday, ProRock Climbing, 8CPLUS, Volt, Obiekto, W Górę i Makak zafundował bardzo cenne nagrody,  dla wszystkich.  Piękne i bardzo smaczne medale zapewnili nam Rozpierniczeni. Świetne zdjęcia z Wigilijnych zawodów mamy od najlepszej i już bardzo doświadczonej w uwiecznianiu agamowych uroczystości fotografki- Dominiki Sawczuk.

Wszystkim ogromnie dziękujemy. Bez Waszego wsparcia motywacja i tym samym wyniki były by o wiele gorsze!

Wyniki Wspinaczkowego Triatlonu Agamy 2022

dziewczynki małechłopcy mali
1Maria Leslie1Jan Lenczewski
2Zosia Krakowiak2Roch Trojan
3ZuziaZawiła3Tomasz Karwowski
    
 dziewczynki średnie chłopcy średni
1Julia Ostrowska1Franek Walczak
2Oliwia Walczak2Antek Filip
3Ania Krakowiak3Stefan Nowina- Konopka
    
 dziewczyny chłopaki
1Melania Jasińska1Antoni Rygiel
2Nela Andruszkiewicz2Antoni Krzos
3Zosia Oczkowska3Antoni Kalinowski

Agama w Orpierre!

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 13 sierpnia 2022, Możliwość komentowania Agama w Orpierre! została wyłączona

Wyjazd w skały francuskiej Prowansji był dla czołowych zawodników Agamy nagrodą za niesamowite wyniki w zawodach i w skałach oraz za ciężką, wielomiesięczną pracę, włożoną w trening na panelu. Pojechała niemal cała agamowa reprezentacja juniorów, młodzieżowców, oraz najlepsza dwójka młodzików, czyli grupa największych pasjonatów, dla których wspinanie jest ogromnie ważne, a wakacje bez wspinaczki są do niczego. Miło było patrzeć na tą wspaniałą ekipę wyjątkowo utalentowanych młodych wspinaczy, którzy wspierali się i motywowali nawzajem ciesząc się z sukcesów każdego członka grupy. Ich relacje są w pełni oparte na przyjaźni, a nie na rywalizacji. Zasłużyli na ten wyjazd!

Miejsce też nie było przypadkowe. Orpierre to wspinaczkowy raj otoczony ze wszystkich stron wielkimi skalnymi ścianami. Położone jest nad górską rzeką, w której można przetrwać nawet najgorsze upały. Rzeka i campingowy basen były niezbędne, bo trafiliśmy na najgorętsze od 20 lat lato. Pomimo tego można się było nawspinać i to prawda w bardzo wakacyjnym rytmie. Dopiero około 17 po całym dniu spędzonym nad wodą szliśmy w skały i wspinaliśmy się do nastania całkowitych ciemności. Orpierre to był doskonały wybór!

Gorges de la Meouge- boulderują Antek i Antek
Błotne kąpiele w Meouge
Gorges de la Meouge- boulderuje Nela
Gorges de la Meouge- skacze Antek Kalinowski

Przyjechała nas dość liczna grupka:

9 najlepszych zawodników: Maria Lipkowicz i Kuba Lewandowski- nasi najwięksi mocarze, Antek Rygiel, który pomimo rozciętej ręki i 3 szwów siekał 7c, Tadek Passowicz- mistrz skały i najlepszy rozkminiacz patentów, Antek Kalinowski najmłodszy mocarz, który pomimo małego doświadczenia w skałach wspina się tak, jakby robił to codziennie, Maciek Klejman i Antek Krzos- dwie ostoje spokoju i opanowania, Nela Andruszkiewicz- mistrzyni techniki i precyzji, która z dnia na dzień coraz mniej bała się odpadać i Lucie Quinon- najodważniejsza i najbardziej waleczna nasza zawodniczka.

Agama pod ścianą

Dla wielu był to pierwszy wyjazd bez opiekunów. Prawdziwe wakacje! Nikt nie gonił do mycia, nie pilnował porządku w namiotach, nie gotował. Po prostu- samodzielny wyjazd dorosłych wspinaczy.

Team brudasów! ;)

Wynajęliśmy bus, którym przyjechało 8 osób, a ponieważ wszyscy by się nie zmieścili, tata Antka Krzosa- Piotr pojechał swoim samochodem dzięki czemu wszyscy mieliśmy jak dojechać.

Nasz bus (fot. Piotr Krzos)

Po przyjeżdzie na camping spotkaliśmy się z Nelą, i całą wspinaczkową rodziną Adruszkiewiczów- rodzicami Adą, Grzesiem, oraz młodszym rodzeństwem Neli- Igą i Olafem, którzy też, trenują w Agamie i w tym roku też będą startować w zawodach. Właśnie dzięki nim pojechaliśmy właśnie do Orpierre a nie na deszczową Frankenjurę :)

Po dwóch dniach wracając ze wspinaczki w Alpach, dojechała do nas Agnieszka Passowicz- mama Tadka z dwójką znajomych. Marcin Gala jest wybitnym wspinaczem wysokogórskim, grotołazem i instruktorem. Opowiadał nam o swoich niesamowitych historiach z wypraw jaskiniowych i górskich po całym świecie.

Marcin Gala w sektorze Chateau

Było trzech trenerów Agamy- Gosia Kusztelak, Adrian Kiryga, który ma już na koncie kilka 8a i Ola Lewicka, która już jako 13-latka jeździła na obozy kadry Agamy startując w Pucharach Europy, a teraz jest trenerką najmłodszych agamowiczów.

Ola przygotowuje się do pierwszej wstawki w 7a
Marysia i Paweł na jednej z pierwszych dróg we francuskiej skale
Rest day nad rzeką

Wszystkim uczestnikom w Orpierre bardzo się podobało. Oddaję im głos, żeby sami o tym opowiedzieli:

Antek Rygiel

 Od 15 do 25 lipca tego roku byliśmy w miasteczku Orpierre we Francji wokół, którego jest znany rejon wspinaczkowy z mnóstwem dróg różnej trudności. Było bardzo fajnie i nasza grupa zrobiła dużo ciekawych dróg.

Moje najtrudniejsze i najważniejsze drogi, które zrobiłem na tym wyjeździe były 7a+ N comme cornichon oraz droga 7c Destruction; obie zrobiłem na skale Chateau. Pierwsza z tych dróg jest moją pierwszą drogą powyżej 6c+ w skałach, którą udało mi się poprowadzić OS i jestem z tego bardzo dumny, ponieważ uważam, że jak na swoją wycenę była dosyć trudna. Destruction natomiast jest drogą, która wyrównuje moją życiówkę w skałach i do tego udało mi się ja zflashować co uważam za dobry wynik pomimo tego, że osobiście dałbym jej 7b+, a nie jak w przewodniku 7c.

Antek Rygiel, 7a, Les kilos vont en enfer, Chateau

Adrian Kieraga

Pierwszego dnia po zrobieniu drogi rozgrzewkowej oraz szybkiego 7b RP wstawiłem się w klasyk rejonu meme pas mal 7c. Jest to droga mająca prawie 30m w jednostajnym przewieszeniu, składała się z dwóch części oddzielonych dobrym restem. Każda z nich miała ewidentnego cruxa. W 4 wstawkach, które oddałem przez pierwsze dwa dni zawsze odpadałem na pierwszym cruxie, a następnie bez bloku dochodziłem do drugiego, na którym odpadałem. Jednak po reście zatopowałem ją w pierwszej wstawce dnia. Według mnie była to trudna droga, jak na swoją wycenę. Tego dnia onsightowałem  też 7b Toutes les Chances plus Une. W kolejnych dniach wyjazdu moim nowym projektem stała się 8a game over, którą również uważam za trudną w swojej wycenie. Jest to, tak samo jak meme pas mal, droga prawie 30 metrowa, która jest również mega wytrzymałościowa, a zarazem techniczna. Ostatniego dnia oddałem w nią aż 3 wstawki, przy czym w ostatnich dwóch spadłem dosłownie jeden i dwa ruchy przed topem. Pomimo tego, że jej nie zrobiłem i tak jestem bardzo zadowolony, bo wstawki kosztowały mnie naprawdę mnóstwo walki.

Adrian Kieryga, 6c, Meme Pas Mal 7cChateau (fot. Piotr Krzos)
Adrian Kieryga, Meme Pas Mal 7c, Chateau (fot. Piotr Krzos)
Adrian regeneruje się w rzece Meouge

Antek Kalinowski

Moje najważniejsze przejścia to i Pas de Bras, Pas de Chocolat obie wycenione na 7b. Pierwsza z nich, mimo że była patenciarska bardzo mi się podobała. Miała fajne dynamiczne ruchy i więcej miejsc do restu niż na innych drogach w Orpierre (wiele to 30-metrowe ciągi), więc była bardziej w moim stylu.
Na Pas de Bras, Pas de Chocolat główna trudność była w przejściu flashem, a właściwie nie całkiem flashem, ponieważ Tadek mógł mi podpowiadać tylko na dolnej przewieszonej partii drogi, a crux był tak wysoko, że nie było go widać z półki, z której mnie asekurował. Myślę, że w drugiej próbie byłoby mi o wiele łatwiej, bo moje wspinanie bez flashowania jest tragiczne przez co ominąłem kilka dobrych chwytów. Poprzednie 7b miałem właściwie podane na tacy dzięki Tadkowi, który przebloczył je do końca i dał mi patenty, a na tej musiałem radzić sobie sam. Jestem bardzo dumny, że mimo wszystko zrobiłem ją flashem.

Antek Kalinowski, 7b flash,

Nela Andruszkiewicz

Moje najważniejsze przejście we Francji to Les kilos vont en enfer za 7a. Droga była bardzo ładna i raczej siłowa. Trudności miała w pierwszej połowie, a reszta był łatwa pod warunkiem, że znało się patenty. Na górze miała świetny rest w postaci kolanka, z którego można była wpiąć wpinkę. Bardzo mi się ta droga podobała i uważam jej zrobieni za spory sukces.

Nela na 6b, Chateau
Nela i Olaf (Olaf wspina się na 7a) (fot. Gosia Kusztelak)

Tadek Passowicz

Pierwszego dnia, po strasznym podejściu w pełnym słońcu i rozgrzewce wstawiłem się w Shoot again 7a+, w którą tego dnia wstawiłem się aż trzy razy. Następnego dnia po szybkiej rozgrzewce zrobiłem ją. Dwa dni później w łatwą w swojej wycenie  Toutes les Chances plus Une i mimo problemów ze znalezieniem patentów w pierwszej wstawce, w drugiej się udało. Kilka dni później wstawiłem się w trudniejszą, ale o tej samej wycenie Pas de Bras, Pas de Chocolat. Po znalezieniu patentów w pierwszej wstawce spróbowałem po raz drugi, ale już nie miałem siły, pomyliłem patenty. Na szczęście następnego i ostatniego dnia nie miałem z nią większych problemów. Wyjazd bardzo mi się podobał i mimo dużej temperatury udało mi się sensownie powspinać. Bardzo mi się spodobał miejscowy charakter wspinania, którego główną trudnością według mnie było znalezienie patentów. Drogi były trudne do onsightowania.

Tadek na 7b, Chateau

Kuba Lewandowski

Obóz był bardzo udany. Dużo wspinania w super rejonie skalnym po niezwykle długich drogach Drogi: Meme pas mal 7c Pourquoi tant de Haine? 7b+ Toutes les Chances plus Une 7b L’ange Gardien 7b Duo d’Amour 7b

Kuba, 7b, Chateau

Maria Lipkowicz

Mimo ogromnych upałów zdołaliśmy świetnie spędzić czas i się powspinać. Udało się zrobić kilka łatwiejszych dróg OS, między innymi: Shoot again 7a+ N Comme Cornichon 7a+ Toutes les Chances plus Une 7b Za najfajniejsze i najtrudniejsze przejścia uważam: Meme Pas Mal 7c, Destruction-7c flash i Game over 8a, która jak twierdzą lokersi należy do prawdziwie trudnych 8a.

Masza Lipkowicz7b,Chateau
Masza Lipkowicz, Game Overna, 8a, Chateau

Antek Krzos

Moje najtrudniejsze przejścia z tego wyjazdu to „Toutes les Chances plus Une” 7b i „L’Ange Gardien” bardzo patenciarskie 7b+

Skały we Francji, z racji na swoje tarcie i formacje jakie zazwyczaj tworzą, wydają się być przyjemniejsze do wspinaczki niż te w Polsce. Ponieważ powszechne w całej Europie jest używanie na panelu skali francuskiej to nie trzeba było używać żadnych dziwnych tabelek do konwertowania skali żeby móc sobie zilustrować trudność dróg. A dla mnie osobiście ten wyjazd zadziałał jako bardzo dobra forma treningu, ponieważ od razu po powrocie widzę znaczny postęp w swoich możliwościach i jestem w stanie wspinać się po drogach o wyższej trudności. Mogę jeszcze dodać, że widoki gór chociażby z campingu w którym spaliśmy były niesamowite.

Antek Krzos, 7a, Chateau (fot. Gosia Kusztelak)
Maciek Klejman, 7b, Chateau

Lucie Quinon

Myślę, że to był naprawdę fajny wyjazd, w fajnym miejscu z mnóstwem ciekawych i często trudnych rejonów wspinaczkowych. Ale wyjazd to nie było tylko wspinanie. Podczas dni restowych jeździliśmy w różne miejsca takie jak jezioro i rzeka. W jednym miejscu można było nawet skakać z kilku metrów do wody. Wyglądało to jak zwykłe wakacje.

Lucie, 6c, Chateou (fot. Gosia Kusztelak)
Manuel- tata Lucie- Pierwsze kroki w skale (fot. Piotr Krzos)
Ola Lewicka, 6a+, Chateau (fot. Piotr Krzos)
Gosia Kusztelak, 6c, Chateau (fot. Piotr Krzos)

A jednak… Panelowcy muszą zrobić rozgrzewkę na sztucznej ścianie :)

Stęsknieni za panelem ;) (fot. Gosia Kusztelak)

Ostatni rzut oka na nasze skały (fot. Piotr Krzos

Wyjazd wspinaczkowy Agamy do Podzamcza

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 6 sierpnia 2020, Możliwość komentowania Wyjazd wspinaczkowy Agamy do Podzamcza została wyłączona

Podzamcze (fot. Gosia Kusztelak)

Jeszcze w kwietniu nie byliśmy pewni czy nasz coroczny, najważniejszy wyjazd w skały w ogóle się odbędzie. Byłoby okropne gdyby się nie odbył, gdyż od początku istnienia Agamy, od 2002 roku czerwcowo- lipcowy wyjazd odbywał się zawsze. Z powodu epidemii od marca do czerwca trenowaliśmy tylko on-line. Na drążku, framudze, chwytotablicy, z hantlami lub butelkami z wodą zamiast nich. Każdy w swoim domu i zupełnie bez wspinania. Bez żadnych perspektyw i gwarancji, że to w ogóle ma sens. Odwołano zawody, zamknięto ścianki, skałki. Wakacyjny wyjazd był naszą jedyną motywacją do treningu i do tego, żeby nie przestać się wspinać. Musiał się odbyć!

Udało się :). Co prawda w nieco innej formie niż zawsze, ale za to w jednym z najpiękniejszych rejonów wspinaczkowych w Polsce – w Podzamczu.

Obóz tym razem był właściwie półkolonią. Wszyscy musieli pojechać z opiekunem, każdy mieszkał gdzie indziej i spotykaliśmy się tylko w skałach w małych grupach wspinaczkowych. 6 godzin wspinania w skałach, potem 2 godzinki na obiad, a po obiedzie spotykaliśmy się wszyscy na wspólnych zajęciach w agroturystyce „Orlik”, gdzie mieszkali trenerzy. Wyjątkowe miejsce- boisko do nogi, kilka altanek, w tym jedna ogromna, na której wszyscy razem ćwiczyliśmy operacje linowe, las, miejsce na ognisko huśtawki i świetna atmosfera. Wszystko dzięki naszej gospodyni do dyspozycji Agamy.

Nową tegoroczną zabawą była zabawa „w rozbiegające się stado” z pasterskim psem Biri, który starał się dogonić każdego uciekającego z polany i zagnać go z powrotem.  Biri jeździ z nami od szczeniaka, czyli od dwóch lat i nikomu nie da się zgubić

Rozegraliśmy kilka konkurencji na „Mistrza Agamy”- przepinkę, zjazd i bieg z wpinkami do ekspresów na czas. „Mistrzem Agamy” został Antek Rygiel, który był doskonały we wszystkich konkurencjach. Drugi  był Józek Klata, który wraz z Melą Jasińską ustanowili rekordowy czas przepinki- 39 sekund! Na trzecim miejscu była Masza Lipkovich i Marcin Siemek.

Zawody na Mistrza Agamy- konkurencja zjazd (fot. Ania Koźbiel)

Pogoda dopisała, tyrolka, most linowy i samodzielny zjazd w całkowitej  lufie, były najwyższe z możliwych.

Na zabawach linowych odwiedziła nas zaprzyjaźniona sekcja Skarpa Bytom, którą znamy z zawodów. Bardzo miło było się spotkać nie na zawodach, tylko w prawdziwych skałach😊.

Ania na moście linowym
Marysia Siemek- po locie na moście (fot. Małgorzata Kusztelak)
Norman Muller – akrobacje na moście
Tyrolka
Kornel Jasiński na pierwszym samodzielnym zjeździe

Wyniki sportowe są niesamowite! Aż trudno uwierzyć, że pomimo 2,5 miesiąca przerwy we wspinaniu co dzień padały życiówki. Jednak treningi on- line mają sens! A to, że nie można było chodzić na ścianki i jeździć w skały z powodu epidemii spowodowało, że wszystkim baaardzo chciało się wspinać.

W grupie Gosi i Przemka nikt nie odpuszczał, a niektórych trzeba było siłą ściągać ze ściany!  Przejścia VI, VI.1 i VI.2 padały jedne za drugim. Najtrudniejsze zrobili Masza Lipkovich (VI.4) i Antek Rygiel (VI.3+). Trzeba podkreślić, że Antkowi całkiem nieźle szło na drodze, którą zrobiła Marysia pomimo, że miał przerwę nie 2,5 miesiąca jak wszyscy, tylko prawie pół roku z powodu poważnej kontuzji kolana.

Masza Lipkovich na Krakowskim Spleenie
Antek Rygiel na Krakowskim Spleenie

Co prawda cyfry mówią same za siebie, ale muszę jeszcze dodać kilka rzeczy. Wszyscy byli rewelacyjni! Wspaniała grupa, niezwykle zdyscyplinowana, motywująca się nawzajem, bardzo zaangażowana i waleczna.  Ani razu nie usłyszałam: „nie chce mi się go asekurować”, „kiedy wracamy”. I tylko kilka razy: „za trudne, nie dam rady!”, „ta droga jest okropna, nie chcę jej robić”, „nienawidzę pająków”, „jestem zmęczony”. Rozpiętość wiekowa i wzrostowa była przeogromna, więc trudno jest porównywać przejścia najmłodszej, 11 letniej Meli 140cm i Marcina 180cm wzrostu. Okazał się, jednak,  że wśród wspinaczy wiek nie ma większego znaczenie, a liczy się wspólna pasja. Ja też tak czuję wspinając się z nimi 😊.

Marcel Cholewa, Modrzewiowe loty VI.2+, Suchy Połeć
Marcin Siemek, Wielbłąd, Godzina W VI.1+ RP
Mela Jasińska, Mysiofobia VI.1, OS, Niedźwiedź
Hela Kalinowska, V TR, Suchy Połeć
Tadek Passowicz i Antek Kalinowski, Filar Paszczaka VI.2, Flash, DużaCima
Antek Kalinowski i Tadek Passowicz, Filar Paszczaka VI.2, Flash, DużaCima

Grupa Michała w większości składała się ze starych wyjadaczy, którzy atakowali trudne drogi, ale nie za trudne, żeby się czasem nie zmęczyć 😉. Mogli zrobić więcej, chociaż faktem jest, że po bezruchu z powodu epidemii byli słabi. Nie wytrwali na naszych treningach on-line i powrót do wspinaczkowej rzeczywistości był ciężki, ale po kilku dniach rozwspinania było już znacznie lepiej.

Agama na Niedźwiedziu
Wiktoria Rzewuska, Lewa rysa V, OS Niedźwiedź
Maciek Klejman i Antek Krzos, Oszołomiony oszołom V, OS, Niedźwiedź
Theo Muller i Janek Walenta – Cała, Oszołomiony oszołom V, OS, Niedźwiedź

Grupa Mateusza, młodsza stażem wspinaczkowym i wiekiem z powodzeniem atakowała szóstki i trudniejsze drogi nie tylko z górną asekuracją, ale też z dołem. Niektórzy nawet nie chcieli chodzić „na wędkę” 😊.

Staś Darliński, Lalka, V, TR, Lalka
Antek Syzdół i Józek Klata z trenerem Mateuszem, Oszołomiony oszołom V, OS, Niedźwiedź

Grupa najmłodszych, czyli   drużyny „ Bezimiennych” to był istny żywioł!  Z takimi dzieciakami tylko Zuzia potrafiła sobie poradzić bez przywiązania ich gdzieś. Grupa Zuzi z pewnością charakteryzowała się najmniejszą średnią wieku i najwyższym stężeniem hałasu, co nie zmienia faktu, że dzieciakom niesamowicie chciało się wspinać  ( no może z małymi wyjątkami, ale kto nie miał w życiu nigdy dnia lenia !?).  Dzieciaki dzielnie walczyły na drogach w przedziale od IV do VI.1, uczyły się czytać Topo  a także tego, że  nie da się tylko wspinać, czasem trzeba też kogoś asekurować ( NUUUDAAA) :)

Mieszko, Łucja, Ula i Biri pod Adeptem

Dorośli wspinali się bardzo intensywnie, ale robili też wiele ćwiczeń z asekuracji, dzięki czemu potrafią już radzić sobie w warunkach skalnych, a nie tylko na ścianie.

Grupa dorosłych po wspinaniu (fot. Ania Koźbiel)

Obóz był wspaniały! Dzieciaki, młodzież i dorośli Agamowicze pełni chęci do wspinania, trenerzy bardzo zadowoleni i zachęceni do organizacji w te wakacje jeszcze dwóch obozów 😊.

Pozdrowienia z Podzamcza od Agamy

Wyniki sportowe dedykujemy naszym sponsorom- PolarSport, KW Warszawa i Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im.Kukuczki. Dziękujemy.


Sprawy organizacyjne

dodał: Mateusz Szmajda , dnia: 12 kwietnia 2017, Możliwość komentowania Sprawy organizacyjne została wyłączona

Drodzy Agamowicze i Rodzice,

zapraszamy do nowej „zamkniętej” grupy fejsbuczkowej: https://www.facebook.com/groups/1861569180760585/

Może tam łatwiej będzie nam sie komunikować niż za pośrednictwem maili.

Dodatkowo kilka spraw organizacyjnych:

1) KOSZULKI – wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie tabelki.

2) SKŁADKI i LEGITYMACJE KW – wszystkie należności muszą zostać uregulowane do końca tego tygodnia. Osoby, które nie otrzymały dotąd legitymacji proszone są o kontakt z Mateuszem.

3) NOWA GRUPA – zapraszamy dzieci w każdym wieku na zajęcia z Łukaszem Perkowskim i Mateuszem Szmajdą, które będą się odbywać we:
Wtorki o 19:00 na Banacha
Czwartki o 17:30 na Warszawiance
Soboty o 10:30 na Warszawiance
Czas trwania – do półtorej godziny w zależności od dostępności ściany. Zapisy przyjmujemy drogą mailową i przez fb.

Z Taternickim Pozdrowieniem,
Instruktorzy Agamy 


Starty w zawodach PZA

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 22 marca 2017, Możliwość komentowania Starty w zawodach PZA została wyłączona

Nasza sekcja uczestniczy w Pucharach Polski.
W ramach zawodów Polskiego Związku Alpinizmu rozgrywane są Puchary Polski w trzech konkurencjach: bouldering, czas, prowadzenie.
Wyjazd i start  zapisanych zawodników koordynuje Michał Kulpiński (agamawspin@gmail.com)

Zawodnicy zapisują się sami. Zgłoszenia uczestnictwa w zawodach Rejestracja zgłoszeń uczestnictwa w zawodach odbywa się wyłącznie poprzez wypełnienie przez klub lub zawodnika oficjalnego, internetowego formularza zgłoszenia w przewidzianym przepisami współzawodnictwa terminie. Dla każdych zawodów PZA terminy nadsyłania zgłoszeń i formularze zgłoszeniowe są podawane na stronie.
Starty odbywają się zgodnie z regulaminem PZA
Kategorie wiekowe:
Dzieci młodsze 2008 i mlodsi
Dzieci 2006- 2007
Młodziki 2005-2004
Juniorzy młodsi 2003-2002
Juniorzy 2001-2000
Młodzieżowcy 1999-1998
Seniorzy 1997 i starsi
Dzieci młodsze, dzieci  i młodzicy nie muszą mieć badań, tylko zgodę rodziców (do pobrania na stronie PZA).

Seniorzy, młodzieżowcy, juniorzy i juniorzy  młodsi muszą mieć zgodę, oraz aktualne badania lekarza medycyny sportowej. 

kalendarz i zapisy:
http://pza.org.pl/sport/kalendarz-imprez-2017

Finał Pucharu Polski Młodzików i Dzieci

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 14 grudnia 2016, Możliwość komentowania Finał Pucharu Polski Młodzików i Dzieci została wyłączona

W miniony weekend 3 i 4 grudnia na Murallu odbył się finał Pucharu Polski Młodzików i Dzieci. Wystartowało ponad 200 zawodników,  w sobotę, w konkurencji „na trudność”, w niedzielę w „czasówce”. Naszym zawodnikom poszło rewelacyjnie!

Najmłodsze dziewczynki i chłopcy wystąpili najliczniej. Pola skończyła obydwie drogi eliminacyjne, a w finale trochę pechowo ześliznęła się z chwytu i ostatecznie zajęła 6, też świetne miejsce.  „Na czas” z łatwością dostała się do finału i po emocjonującej walce zdobyła brązowy medal. Ślicznie szła Matylda Wójcik, która czyni z zawodów na zawody ogromne postępy i wkrótce dokosi swoim rywalkom.

Wystartowali też niesamowici debiutanci- Olga Stępień, Melania Jasińska i Kuba Górnik. Maluchy wspinały się bardzo dobrze i jedyne czego im brakowało to wzrostu. Rywalizowali z nawet o trzy lata starszymi zawodnikami. Kuba na zawodach obchodził swoje 7 urodziny.

W finale chłopców młodszych w „prowadzeniu” było aż trzech naszych zawodników. Antek Rygiel był nie do pokonania i wywalczył złoto. Szedł bezbłędnie!   Podobnie Marcel Cholewa, który każdy ruch miał przemyślany, a każde ustawienie ciała opanowane do perfekcji. Marcelowi ewidentnie zabrakło wzrostu i zamiast sięgnąć musiał wykonać bardzo trudny skok. Zajął bardzo dobre 6 miejsce. Najmłodszy finalista Antek Kalinowski w eliminacjach zakończył obie drogi. W finałach jednak dało o sobie znać zdenerwowanie i Antek nie zauważył kilku stopni. Mimo to doszedł bardzo wysoko.

„Na czas” mieliśmy trzech finalistów. Do Marcela i Antka dołączył debiutant- Julek Bartnik, który w „prowadzeniu” niefortunnie stanął na spita i z tego powodu zabrało mu 1 pkt do finału. Antek Rygiel ułamkami sekund przegrał walkę o złoto i zdobył srebrny medal.

W kategorii dzieci reprezentowali nas Grześ Urgacz, Maciek Klejman, Jaś Grześkowiak i Antek Krzos. Co prawda nie zakwalifikowali się do finału, ale szli bardzo ładnie i widać w nich duży potencjał. Następnym razem powinno się udać! W „czasówkach” wystąpił tylko Jaś- bezapelacyjnie najszybszy nasz zawodnik w tej grupie wiekowej.

Świetnie wystartowały młodziczki. Dominika Majszczyk, po niemal rocznej przerwie zajęła świetne miejsce „w prowadzeniu”, oraz dostała się do finału „na czas”. Weronika Kopciuch w swoich pierwszych w życiu zawodach uzyskała świetne wyniki zarówno „w prowadzeniu” i „na czas”.

W konkurencji młodzików wspaniale poszedł Wojtek Michlewski, który w pięknym stylu wywalczył w finale ”w prowadzeniu” III miejsce. Jego techniką wspinania zachwycali się wszyscy J. Gdyby nie pechowe ześlizgnięcie się nogi ze stopnia, zapewne skończył by drogę. W grupie młodzików wystąpił Filip Polsakiewicz, który w tym roku uczynił ogromny postęp. Filipowi brakuje tylko doświadczenia w startach w zawodach, bo w tym roku startował niewiele razy. W tej kategorii wiekowej wystartował też Franek Oracz. Startował po raz pierwszy w zawodach i zajął bardzo dobre miejsca. Chłopakom niewiele brakowało do finału.

Bardzo dziękuję wszystkim naszym zawodnikom. Miło było popatrzeć jak się wspiacie. Jestem z Was wszystkich niesamowicie dumna. Jesteście prawdziwymi sportowcami i oczywiście wspinaczami z krwi i kości :).

Gosia


Junior Boulder 7

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 12 maja 2016, Możliwość komentowania Junior Boulder 7 została wyłączona

PLAKAT9 (2)

21 i 22 maja organizujemy najważniejsze dla nas zawody Juniorboulder. 

Zawody „Junior Boulder” 

Zawody zorganizowaliśmy po raz pierwszy w 2008r. Były to pierwsze w Polsce zawody w bulderingu dla dzieci i juniorów. Od tej pory organizujemy „Junior Boulder” cyklicznie, każdego roku. W tym roku odbędzie się siódma edycja zawodów. Wezmą w nich udział młodzi zawodnicy z całej Polski.

W tym roku zawody „Jounior Boulder” zostały włączone do kalendarza zawodów PZA.

Bardzo proszę wszystkich o wystartowanie. To zawody, które organizuje Agama i które powstały specjalnie dla Was

Termin i miejsce zawodów:

21.05. 2016 (sobota) Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Boulderingu

22.05.2016 (niedziela)  Puchar Młodzików i Dzieci  w Boulderingu

Ściana wspinaczkowa „Crux”, ul Hoża 51, Warszawa

 

 

Organizator:                                                                                    

Polski Związek Alpinizmu,  Boulderownia „Crux” , Klub Wysokogórski Warszawa- sekcja juniorów Agama.

Zawody zorganizowane dzięki wsparciu MSiT

 

Będzie aż 5 kategorii wiekowych dziewcząt i chłopców.

 

Dzieci młodsze- do 9lat

Dzieci- 10 i 11 lat

Młodziki-12,13 lat

Juniorzy młodsi- 14,15 lat

Juniorzy- 16,17 lat

 

Zawody będą rozgrywane zgodnie z przepisami PZA i IFSC

 Harmonogram i zapisy:  http://pza.org.pl/kws/zawody.acs

Koniecznie zwróćcie uwagę na zasady uczestnictwa. Każdy zawodnik musi mieć zgodę rodziców na start !!! http://press.pza.org.pl/wp-content/uploads/2016/03/zgoda-opiekuna-na-uczestnictwo-dziecka-w-imprezie-pza.pdf

W grupie juniorów koniecznie trzeba mieć ważne badania lekarskie od lekarza medycyny sportowej!!! Dzieci i młodzicy nie muszą jej mieć.

 


KWW Agama na podium Pucharu Polski Juniorów w Boulderingu

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 3 maja 2016, Możliwość komentowania KWW Agama na podium Pucharu Polski Juniorów w Boulderingu została wyłączona

24 kwietnia Ola Lewicka była II, Mikołaj Sienkiewicz III, Szymon Doradziński IV, a Antek Ballaun VIII w Pucharach Polski Juniorów w Boulderingu w Łodzi. Była to druga edycja w tym roku. Następną organizuje KW Warszawa i Boulderownia Crux. Zapraszamy wszystkich do kibicowania oraz pomocy w organizacji 21 i 22 maja.

Gratulacje dla naszych boulderowców!

ola podium 2016 Łódź

Mikołaj Sienkiewicz 2016 Łodz


Świetne wyniki KWW Agama w Turnieju Czterech Ścianek

dodał: Małgorzata Kusztelak , dnia: 4 kwietnia 2016, Możliwość komentowania Świetne wyniki KWW Agama w Turnieju Czterech Ścianek została wyłączona

Dwóch naszych zawodników stanęło na podium w Turnieju Czterech Ścianek w Rudzie Śląskiej. Antek Rygiel był pierwszy, Marcel Cholewa drugi, a Marta Podgórska zajęła doskonałe piąte miejsce. To była pierwsza edycja tego bardzo prestiżowego turnieju.Trzymamy kciuki za następne :)

Antek Rygiel I, Marcel Cholewa II w turnieju Czterech Ścianek w (1)


 • czerwiec 2024
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
 • Kategorie

 • © Copyright 2012 Agamawspin – sekcja wspinaczkowa. All Rights Reserved.
  Phasellus elementum tristique nullaortor placerat vel. Vestibulum consectetur, purus id dapibus cursus.
  Designed by divbox.pl